Krokodyl australijski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krokodyl australijski
Crocodylus johnsoni[1]
Krefft, 1873[2]
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

zauropsydy

Rząd

krokodyle

Rodzina

krokodylowate

Rodzaj

Crocodylus

Gatunek

krokodyl australijski

Synonimy
  • Crocodylus johnstoni
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]
Status iucn3.1 LC pl.svg
Zasięg występowania
Mapa występowania

Krokodyl australijski, krokodyl Johnstona, australijski krokodyl słodkowodny (Crocodylus johnsoni[4]) – gatunek gada z rodziny krokodylowatych (krokodyle właściwe). Nie jest uważany za niebezpieczny dla ludzi.

Opis
Wąski pysk zwężający się ku końcowi jest wyposażony w liczne ostre zęby. Ubarwienie ciała jasnobrązowe z ciemniejszymi miejscami na ciele i ogonie, drobniejsze na szyi i nakrapiane na pysku w różnym stopniu u różnych osobników. Tarcze kostne na ciele są stosunkowo duże.
Rozmiary
Długość do 2,5 do 3 m (samiec), 2,0 do 2,1 m (samica).
Masa ciała kg.
Biotop
Słodkowodne jeziora, baseny powstałe po ustępującej powodzi oraz bagna. Także niezasolone górne odcinki rzek i zatoczki. Chociaż toleruje słoną wodę to zdecydowanie jej unika, gdyż tam musiałby konkurować z krokodylem różańcowym.
Pokarm
Kształt pyska, podobny jak ma gawial gangesowy, wskazuje przystosowanie do chwytania ryb. Oprócz nich różne bezkręgowce i małe kręgowce: ptaki, nietoperze, gady, płazy, ssaki.
Zachowanie
Chwyta zdobycz błyskawicznym ruchem głowy w bok. W czasie pory suchej kiedy brakuje zdobyczy długo głoduje.
Rozmnażanie
Samce dojrzewają przy ok. 1,5 m długości, a samice przy nieznacznie mniejszej. Zaloty rozpoczynają się na początku pory suchej (ok. maja), a składanie jaj ma miejsce między lipcem a wrześniem. Samice kopią gniazda 12 do 20 cm głębokie w łachach piasku pozostawionych przez ustępującą wodę pory deszczowej, do których składają od 4 do 20, a przeciętnie 13 jaj. Okres wylęgania trwa zazwyczaj od 75 do 85 dni (maksymalnie 65 do 95 dni). Pod koniec okresu wylęgania samice powracają do gniazd i czekają na wołanie wylęgniętych młodych. Przenoszą wylęgnięte młode do wody w pyskach. Samice chronią młode przez pewien okres.
Występowanie
Północna Australia (Terytorium Północne, Queensland i Australia Zachodnia). Szacowana dzika populacja wynosi od 50.000 do 100.000 osobników.
Młode krokodyla australijskiego

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Crocodylus johnsoni, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] (ang.).
  2. G. Krefft. Remarks on Australian crocodiles, and description of a new species. „Proceedings of the Zoological Society of London”. 1873, s. 335, 1873. (ang.). 
  3. Crocodylus johnsoni, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] (ang.).
  4. Zgodnie z wyjaśnieniem autora opisu był to jego błąd literowy i powinno być johnstoni od nazwiska Johnstona - odkrywcy gatunku.