Mahajangasuchidae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mahajangasuchidae
Ilustracja
Mahajangasuchus
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada zauropsydy
Podgromada diapsydy
Infragromada archozauromorfy
Nadrząd krokodylomorfy
(bez rangi) Mesoeucrocodylia
(bez rangi) Metasuchia
Rodzina Mahajangasuchidae
Sereno i Larsson, 2009
Rodzaje

Mahajangasuchidaerodzina krokodylomorfów z grupy Metasuchia. Obejmuje średniej wielkości i duże krokodylomorfy, mierzące od 4 do 6 metrów długości, wyróżniające się spośród innych Crocodyliformes budową czaszki. Nazwa Mahajangasuchidae została ukuta w 2009 roku przez Paula Sereno i Hansa Larssona – pochodzi ona od Mahajangasuchus insignis, pierwszego nazwanego przedstawiciela grupy. Według definicji filogenetycznej przedstawionej przez Sereno i Larssona Mahajangasuchidae to klad obejmujący wszystkie taksony spokrewnione bliżej z Mahajangasuchus insignis niż z Notosuchus terrestris, Simosuchus clarki, Araripesuchus gomesii, Baurusuchus pachecoi, Peirosaurus torminni, Goniopholis crassidens, Pholidosaurus schaumbergensis lub Crocodylus niloticus[1]. Turner i Sertich zmodyfikowali tę definicję tak, by poza wymienionymi do Mahajangasuchidae nie należał także – ze względu na niepewną pozycję filogenetyczną wewnątrz Mesoeucrocodylia – gatunek Trematochampsa taqueti[2]. Do tak definiowanych Mahajangasuchidae – oprócz Mahajangasuchus – należy również Kaprosuchus, a klad obejmujący te dwa rodzaje jest bardzo silnie wspierany w analizach filogenetycznych[1][2].

Analiza kladystyczna przeprowadzona przez Sereno i Larssona sugeruje, że Mahajangasuchidae należą do kladu Neosuchia i są grupą zewnętrzną kladu obejmującego Pholidosauridae i bardziej zaawansowane krokodylomorfy, w tym krokodyle (Crocodylia)[1]. Z kolei analiza wykonana przez Turnera i Serticha wskazuje na przynależność Mahajangasuchidae do Notosuchia, spośród których najbliżej spokrewnione są z grupą Peirosauridae, także przez niektórych autorów włączaną do Neosuchia. Przesunięcie kladu obejmującego Mahajangasuchidae i Peirosauridae do Neosuchia wymagałoby wydłużenia drzewa o dziewięć stopni w stosunku do najbardziej parsymonicznego[2].

Kladogram Neosuchia z zaznaczeniem pozycji filogenetycznej Mahajangasuchidae według Sereno i Larssona (2009)[1]
 Neosuchia 

 Sebecia


unnamed
 Mahajangasuchidae 

 Mahajangasuchus Kaprosuchusunnamed

 Pholidosauridae


unnamed

 Laganosuchus


unnamed

 Bernissartia


unnamed

 Isisfordia Crocodylia
Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Paul C. Sereno, Hans C.E. Larsson. Cretaceous crocodyliforms from the Sahara. „ZooKeys”. 28, s. 1–143, 2009. DOI: 10.3897/zookeys.28.325 (ang.). 
  2. a b c Alan H. Turner, Joseph J. W. Sertich. Phylogenetic history of Simosuchus clarki (Crocodyliformes: Notosuchia) from the Late Cretaceous of Madagascar. „Society of Vertebrate Paleontology Memoir”. 10, s. 177–236, 2010. DOI: 10.1080/02724634.2010.532348 (ang.).