Mahajangasuchidae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mahajangasuchidae
Mahajangasuchus
Mahajangasuchus
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada zauropsydy
Podgromada diapsydy
Infragromada archozauromorfy
Nadrząd krokodylomorfy
(bez rangi) Mesoeucrocodylia
(bez rangi) Metasuchia
Rodzina Mahajangasuchidae
Sereno i Larsson, 2009
Rodzaje

Mahajangasuchidaerodzina krokodylomorfów z grupy Metasuchia. Obejmuje średniej wielkości i duże krokodylomorfy, mierzące od 4 do 6 metrów długości, wyróżniające się spośród innych Crocodyliformes budową czaszki. Nazwa Mahajangasuchidae została ukuta w 2009 roku przez Paula Sereno i Hansa Larssona – pochodzi ona od Mahajangasuchus insignis, pierwszego nazwanego przedstawiciela grupy. Według definicji filogenetycznej przedstawionej przez Sereno i Larssona Mahajangasuchidae to klad obejmujący wszystkie taksony spokrewnione bliżej z Mahajangasuchus insignis niż z Notosuchus terrestris, Simosuchus clarki, Araripesuchus gomesii, Baurusuchus pachecoi, Peirosaurus torminni, Goniopholis crassidens, Pholidosaurus schaumbergensis lub Crocodylus niloticus[1]. Turner i Sertich zmodyfikowali tę definicję tak, by poza wymienionymi do Mahajangasuchidae nie należał także – ze względu na niepewną pozycję filogenetyczną wewnątrz Mesoeucrocodylia – gatunek Trematochampsa taqueti[2]. Do tak definiowanych Mahajangasuchidae – oprócz Mahajangasuchus – należy również Kaprosuchus, a klad obejmujący te dwa rodzaje jest bardzo silnie wspierany w analizach filogenetycznych[1][2].

Analiza kladystyczna przeprowadzona przez Sereno i Larssona sugeruje, że Mahajangasuchidae należą do kladu Neosuchia i są grupą zewnętrzną kladu obejmującego Pholidosauridae i bardziej zaawansowane krokodylomorfy, w tym krokodyle (Crocodylia)[1]. Z kolei analiza wykonana przez Turnera i Serticha wskazuje na przynależność Mahajangasuchidae do Notosuchia, spośród których najbliżej spokrewnione są z grupą Peirosauridae, także przez niektórych autorów włączaną do Neosuchia. Przesunięcie kladu obejmującego Mahajangasuchidae i Peirosauridae do Neosuchia wymagałoby wydłużenia drzewa o dziewięć stopni w stosunku do najbardziej parsymonicznego[2].

Kladogram Neosuchia z zaznaczeniem pozycji filogenetycznej Mahajangasuchidae według Sereno i Larssona (2009)[1]
 Neosuchia 

 Sebecia


unnamed
 Mahajangasuchidae 

 Mahajangasuchus Kaprosuchusunnamed

 Pholidosauridae


unnamed

 Laganosuchus


unnamed

 Bernissartia


unnamed

 Isisfordia Crocodylia
Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Paul C. Sereno, Hans C.E. Larsson. Cretaceous crocodyliforms from the Sahara. „ZooKeys”. 28, s. 1–143, 2009. DOI: 10.3897/zookeys.28.325 (ang.). 
  2. a b c Alan H. Turner, Joseph J. W. Sertich. Phylogenetic history of Simosuchus clarki (Crocodyliformes: Notosuchia) from the Late Cretaceous of Madagascar. „Society of Vertebrate Paleontology Memoir”. 10, s. 177–236, 2010. DOI: 10.1080/02724634.2010.532348 (ang.).