Kryminalna historia chrześcijaństwa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kryminalna historia chrześcijaństwa
Kriminalgeschichte des Christentums
Autor

Karlheinz Deschner

Tematyka

historia chrześcijaństwa

Typ utworu

monografia

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Reinbek, Hamburg

Język

język niemiecki

Data wydania

1986–2013

Wydawca

Rowohlt Verlag

Pierwsze wydanie polskie
Wydawca

Wydawnictwo Uraeus

Kryminalna historia chrześcijaństwa (niem. Kriminalgeschichte des Christentums) – dziesięciotomowa publikacja napisana w ciągu dziesiątek lat, w którym autor, Karlheinz Deschner, stara się opisać swoją interpretację chrześcijaństwa przez pryzmat etyki uznawanej we współczesnej kulturze zachodniej. Pierwszy tom został wydany w Niemczech w 1986. W Polsce wydane zostało 5 tomów przez wydawnictwo Uraeus.

Treść i publikacje[edytuj | edytuj kod]

Deschner pracował nad swoją publikacją od 1970 roku - Kriminalgeschichte des Christentums – „Kryminalną historią chrześcijaństwa”. Autor postanowił w dziesięciu tomach przedstawić dzieje chrześcijaństwa, które widzi w kryminalnym aspekcie. Autor skupia się na negacji idei prymatu biskupa Rzymu, stosunku papiestwa i hierarchii kościelnej do wojny, politycznym zaangażowaniu duchowieństwa, polityce chrześcijańskich dynastii, królów i cesarzy, stosunku do innowierców, gospodarce i polityce finansowej Kościoła. Porusza ponadto zagadnienia fałszerstw, stosunku chrześcijaństwa do oświaty, kultury, a także kwestie cudów i relikwii w historii i interpretacji chrześcijaństwa[1].

Pierwszy tom serii ukazał się w 1986 roku. Do tej pory w języku niemieckim ukazało się 10 tomów, przy czym w Polsce wydano 5 tomów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]