Kryminalna historia chrześcijaństwa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kryminalna historia chrześcijaństwa
Kriminalgeschichte des Christentums
Autor Karlheinz Deschner
Tematyka historia chrześcijaństwa
Typ utworu rozprawa historyczna
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Republika Federalna Niemiec
Język niemiecki
Data wydania 1986
Pierwsze wydanie polskie
Wydawca Wydawnictwo Uraeus

Kryminalna historia chrześcijaństwa (niem. Kriminalgeschichte des Christentums) – dziesięciotomowa publikacja napisana w ciągu dziesiątek lat, w którym autor, Karlheinz Deschner, stara się opisać swoją interpretację chrześcijaństwa przez pryzmat uznawanej etyki. Pierwszy tom został wydany w Niemczech w 1986. W Polsce wydane zostało 5 tomów przez wydawnictwo Uraeus.

Treść i publikacje[edytuj | edytuj kod]

Deschner pracował nad swoją publikacją od 1970 roku - Kriminalgeschichte des Christentums – „Kryminalną historią chrześcijaństwa”. Autor postanowił w dziesięciu tomach przedstawić dzieje chrześcijaństwa, które widzi w kryminalnym aspekcie. Autor skupia się na negacji idei prymatu biskupa Rzymu, stosunku papiestwa i hierarchii kościelnej do wojny, politycznym zaangażowaniu duchowieństwa, polityce chrześcijańskich dynastii, królów i cesarzy, stosunku do innowierców, gospodarce i polityce finansowej Kościoła. Porusza ponadto zagadnienia fałszerstw, stosunku chrześcijaństwa do oświaty, kultury, a także kwestie cudów i relikwii w historii i interpretacji chrześcijaństwa[1].

Pierwszy tom serii ukazał się w 1986 roku. Do tej pory w języku niemieckim ukazało się 10 tomów, przy czym w Polsce wydano 5 tomów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]