Karlheinz Deschner

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Karlheinz Deschner
Deschner Albert.JPG
Imiona i nazwisko Karlheinz Heinrich Leopold Deschner
Data i miejsce urodzenia 23 maja 1924
Bamberg
Data i miejsce śmierci 8 kwietnia 2014
Haßfurt
Dziedzina sztuki literatura
Ważne dzieła Kryminalna historia chrześcijaństwa
Krzyż pański z Kościołem
Polityka Papieska XX wieku
Opus Diaboli
Strona domowa

Karlheinz Heinrich Leopold Deschner (ur. 23 maja 1924 w Bambergu, zm. 8 kwietnia 2014 w Hassfurcie) – historyk, autor 10 tomowego dzieła pt. Kryminalna historia chrześcijaństwa oraz wielu książek i artykułów przedstawiających krytycznie historię Kościoła rzymskokatolickiego i chrześcijaństwa[1].

Życiorys[edytuj]

Uczęszczał do szkoły podstawowej w Trossenfurcie w latach 1929–1933, później do seminarium franciszkańskiego w Dettelbach nad Menem. Następnie (1934-1942) uczęszczał do Starego, Nowego i Niemieckiego Gimnazjum w Panien jako uczeń Internatu Karmelitów i Angielskich Panien. W marcu 1942 zdał maturę, a następnie podobnie jak reszta klasy zaciągnął się na ochotnika do wojska. Walczył aż do kapitulacji III Rzeszy, kilkukrotnie odnosząc rany.

Studia zaczął zaocznie na wydziale leśnictwa Uniwersytetu Monachijskiego. W latach 1947–1951 studiował nowe literaturoznawstwo niemieckie, filozofię i historię. Studia zakończył 1951 obroną pracy doktorskiej Liryka Lenaua jako wyraz metafizycznej rozpaczy. Z teologią miał do czynienia na studiach tylko przez około rok: słuchał wykładów z dziedziny prawa, teologii, filozofii i psychologii w Wyższej Szkole Filozoficzno-Teologicznej w Bambergu[2].

W 1998 został laureatem nagrody im. Arno Schmidta[3], w 1993 otrzymał International Humanist Award i Alternativer Büchnerpreis[4]. W 2001 przyznano mu nagrodę Erwina Fischera[5].

W 1971 stanął przed sądem w Norymberdze oskarżony o bluźnierstwo, znieważanie Kościoła. Sąd nie dostrzegł okoliczności uzasadniających oskarżenie o zniewagę. W procesie zapadł wyrok uniewinniający.

Twórczość[edytuj]

Jako pisarz uprawiał różne gatunki literackie (powieść, pamflet, aforyzm, rozprawa krytyczno-literacka, historyczna, filozoficzna). W 1956 wydał powieść Die Nacht steht um mein Haus, którą wywołał duże poruszenie.

Od 1958 publikował książki historyczne krytykujące Kościół i religię.

Główne dzieła z tego zakresu to:

 • Abermals krähte der Hahn (1962) (I znowu zapiał kur)
 • Mit Gott und den Faschisten (1965)
 • Kirche und Faschismus (1968)
 • Kirche und Krieg (1970)
 • Das Kreuz mit der Kirche (1974) (Krzyż Pański z Kościołem)
 • Opus Diaboli (1987) (Opus Diaboli)
 • Die Politik der Päpste im 20. Jahrhundert (Polityka papieska w XX wieku)

Jest on także autorem książki Moloch: krytyczna historia Stanów Zjednoczonych, w której skupia się na mrocznych stronach historii USA (rzezie Indian, niewolnictwo, neokolonializm itp).

Kryminalna historia chrześcijaństwa[edytuj]

Od 1970 pracował nad dziełem swego życia Kriminalgeschichte des ChristentumKryminalną historią chrześcijaństwa. Jest to praca zaplanowana na dziesięć tomów, mająca być przedstawieniem całych dziejów chrześcijaństwa w kryminalnym aspekcie. Skupia się głównie na negacji idei prymatu biskupa Rzymu, stosunku papiestwa i hierarchii kościelnej do wojny, politycznym zaangażowaniu duchowieństwa, polityce chrześcijańskich dynastii, królów i cesarzy, stosunku do innowierców, gospodarce i polityce finansowej Kościoła. Porusza ponadto zagadnienia fałszerstw, stosunku chrześcijaństwa do oświaty, kultury, kwestie cudów i relikwii w historii i interpretacji chrześcijaństwa.

Pierwszy tom serii ukazał się w 1986. W języku niemieckim i angielskim wydano 10 tomów (w 2013 r. ostatni), przy czym w Polsce wydano jedynie 5 pierwszych.

Tomy wydane w Polsce:

 • t. I – Wczesne chrześcijaństwo (Gdynia 1998)
 • t. II – Późna starożytność (Gdynia 1999)
 • t. III – Kościół pierwotny. Fałszerstwa, ogłupianie, wyzysk i zniszczenie (Gdynia 2000)
 • t. IV – Wczesne średniowiecze (Gdynia 2001)
 • t. V – IX i X stulecie (Gdynia 2003)

W Polsce prace Deschnera wydawane były przez nieistniejące już Wydawnictwo Uraeus.

Książki wydane w Polsce[edytuj]

Przypisy

 1. Hans Küng, p. xxi of The Catholic Church, 2001
 2. Deschner.info.
 3. Arno Schmidt Preis 1988 für Karlheinz Deschner. Arno Schmidt Stiftung Bargfeld, 1988 ISBN 3-923460-03-1.
 4. Deschner.info.
 5. Erwin-Fischer-Preis an Karlheinz Deschner.

Bibliografia[edytuj]

 • Deschner Karlheinz Kryminalna historia chrześcijaństwa, tom I, Gdynia: Uraeus, 1998

Linki zewnętrzne[edytuj]