Krzekna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krzekna
Kontynent Europa
Państwo  Polska
Struga
Długość 14 km
Powierzchnia zlewni 77,6 km²
Źródło
Miejsce Wysoka Gryfińska – łąki na wschód od wsi
Ujście
Recypient jez. Będogoszcz
Miejsce poniżej Dębiny
Współrzędne 53°14′54″N 14°46′57″E/53,248333 14,782500
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi nieco u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”

Krzekna (1255 r. Crekna, niem. Kreck Graben) – struga o długości 14 km[potrzebny przypis] w zachodniej części Pobrzeża Szczecińskiego, na styku Wzgórz Bukowych, Równiny Wełtyńskiej i Równiny Pyrzyckiej, w powiecie gryfińskim[1] i pyrzyckim.

Przyjmuje się, że ta rzeka nizinna zaczyna swój bieg na podmokłych łąkach na wschód od wsi Wysoka Gryfińska. Następnie płynie na wschód przez jezioro Zgniły Grzyb. W okolicach Żelisławca przyjmuje Kanał Glinna. Na południe od wsi Glinna przyjmuje dwa największe dopływy – Dobropolski Potok i Słoneczny Potok spływające z południowej części Puszczy Bukowej. Dalej w szerokiej dolinie przepływa przez Jezioro Czarnowskie i stawy rybne. W dolnym biegu tworzy rozlewiska i liczne odnogi. Wpada do jeziora Będogoszcz.

W wyniku oceny stanu wód Krzekny z 2010 wykonanej w punkcie ujścia do jeziora Będogoszcz określono II klasę elementów biologicznych, na podstawie makrofitowego indeksu rzecznego, elementy fizykochemiczne poniżej potencjału dobrego ze względu na przekraczanie ówczesnych norm dla ogólnego węgla organicznego oraz umiarkowany potencjał ekologiczny[2]. W 2016 roku ocenę elementów biologicznych i całego potencjału ekologicznego obniżono do klasy czwartej (słaby potencjał ekologiczny) ze względu na klasyfikację wskaźnika MMI. Wówczas normy dobrego stanu ekologicznego przekraczała twardość wody i jej przewodność elektrolityczna[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Plan Rozwoju Lokalnego dla Gminy Stare Czarnowo 2004 – 2013. W: BIP Gmina Nowe Czarnowo [on-line]. 2004. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-08)].
  2. II Ocena stanu wód W: Stan środowiska w województwie zachodniopomorskim w roku 2010. WIOŚ Szczecin, 2012-01-04, s. 36
  3. Małgorzata Landsberg-Uczciwek, Marzena Michalska (red.), Stan środowiska w województwie zachodnioporskim. Raport 2017, Szczecin: Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie, 2017, s. 70 (pol.).