Krzemieniucha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Krzemieniucha
Grota Matki Bożej znajdująca się na szczycie góry Krzemieniucha w Żywej-Wodzie
Grota Matki Bożej znajdująca się na szczycie góry Krzemieniucha w Żywej-Wodzie
Państwo  Polska
Pasmo Pojezierze Wschodniosuwalskie
Wysokość 288,2 m n.p.m.
Położenie na mapie gminy Jeleniewo
Mapa lokalizacyjna gminy Jeleniewo
Krzemieniucha
Krzemieniucha
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Krzemieniucha
Krzemieniucha
Ziemia 54°11′02″N 22°52′51″E/54,183889 22,880833
Widok kapliczki i krzyża z masywnym głazem u podnóża na szczycie góry Krzemieniucha

Krzemieniucha (dawniej Krzemianka[potrzebny przypis]) – wzniesienie o wysokości 288 m n.p.m. na Pojezierzu Suwalskim, położone na południowym krańcu Pojezierza Wschodniosuwalskiego[1], w woj. podlaskim, w powiecie suwalskim, w gminie Jeleniewo, we wsi Żywa-Woda, na północ od Suwałk, na północny wschód od jeziora Okmin, ok. 0,8 km na południowy wschód od wsi Czerwone Bagno. Na jej szczycie znajduje się mała kapliczka, kamienna grota z figurą Matki Bożej, oraz stalowy krzyż z masywnym głazem u podnóża.

W czasie I wojny światowej była widownią[styl do poprawy] krwawych bitew, stanowiąc dogodny punkt obserwacyjny dla dowódców wojskowych. Do dziś widoczne są pozostałości okopów z tamtego okresu. Na wierzchołku wzniesiono w okresie międzywojennym drewniany krzyż, zastąpiony przez wymurowaną przez okoliczną ludność kapliczkę, istniejącą w latach 1950-1999. Kapliczka ta została rozebrana i zastąpiona nową przez mieszkańców Żywej Wody, w środku znajduje się obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej, patronki wsi[2].

Góra często mylona jest z Górą Krzemianucha, na której zlokalizowany jest RTCN Krzemianucha. Wzniesienie jest moreną czołową, pozostałością po ostatnim zlodowaceniu.


Przypisy

  1. Jerzy Kondracki, Andrzej Richling: Atlas Rzeczypospolitej Polskiej. Warszawa: Centralny Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, 1994.
  2. Góra Krzemieniucha Paweł Pietrołaj