Suwałki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Suwałki
miasto na prawach powiatu
Ilustracja
Śródmieście Suwałk
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Polska

Województwo

 podlaskie

Data założenia

1690

Prawa miejskie

2 maja 1720

Prezydent

Czesław Renkiewicz

Powierzchnia

65,5 km²

Wysokość

170 m n.p.m.

Populacja (31.12.2021)
• liczba ludności
• gęstość


69 575[1]
1062,1 os./km²

Strefa numeracyjna

87

Kod pocztowy

16-400 do 16-403 i 16-430 do 16-434

Tablice rejestracyjne

BS

Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Suwałki”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Suwałki”
Ziemia54°06′04″N 22°55′57″E/54,101111 22,932500
TERC (TERYT)

2063011

SIMC

0977456

Hasło promocyjne: „Pogodne Suwałki”
Urząd miejski
ul. Mickiewicza 1
16-400 Suwałki
Strona internetowa
BIP

Suwałki (biał. Сувалкі, ros. Сувалки, jid. ‏סואוואַלק‎, lit. Suvalkai, żmudzki Sovalkā, niem. Suwalken, 1941–1944 Sudauen) – miasto na prawach powiatu w północno-wschodniej Polsce w województwie podlaskim, położone nad rzeką Czarna Hańcza. Siedziba władz powiatu suwalskiego.

W latach 1975–1998 siedziba władz województwa suwalskiego. Drugi co do wielkości ośrodek województwa podlaskiego oraz centrum kulturalne polskiej Suwalszczyzny. Jednocześnie największe miasto całej historycznej Suwalszczyzny i największe miasto we współczesnej Polsce na ziemiach, które w okresie od 1569 do 1795 r. w ramach Rzeczypospolitej Obojga Narodów wchodziły w skład Wielkiego Księstwa Litewskiego. Miasto duchowne położone było w końcu XVIII wieku w powiecie grodzieńskim województwa trockiego[2].

Według danych GUS z 31 grudnia 2021 r., Suwałki liczyły 69 575 mieszkańców i były pod względem liczby ludności drugim (po Białymstoku) miastem w województwie podlaskim, a także 54. spośród najludniejszych miast w Polsce[3].

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Miasto Suwałki leży w północno-wschodniej części Polski, w pobliżu granicy z Litwą, obwodem kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej i Białorusią. Suwałki są drugim co do wielkości miastem w województwie podlaskim. Przez miasto przebiegają szlaki transportowe – z Berlina przez Warszawę do Petersburga oraz z Warszawy do Helsinek (droga tranzytowa szybkiego ruchu Via Baltica i trasa kolejowa Rail Baltica łącząca kraje bałtyckie z Europą Zachodnią).

Według danych z 1 stycznia 2013 r. powierzchnia miasta wynosiła 66 km²[4].

Geologia[edytuj | edytuj kod]

Suwałki są położone na terenach zasobnych w rudy żelaza, wanadu, ołowiu oraz rzadkiego tytanu[5]. Obecnie nie eksploatowane ze względu na głębokość, na jakiej się znajdują, a także ze względu na ochronę środowiska i obecność Zielonych Płuc Polski.

Suwałki leżą na platformie wschodnioeuropejskiej w strefie wyniesienia mazursko-suwalskiego. Krystaliczny fundament prekambryjski zbudowany jest z granitoidów typu rapakiwi (magmowe skały głębinowe), tworzących gotyjski kompleks mazurski. W okolicy Suwałk skały podłoża prekambryjskiego występują na głębokości 800 – 900 metrów.

Na prekambryjskim podłożu krystalicznym leżą skały pokrywy osadowej (ordowik, sylur, trias, jura, kreda i trzeciorzęd). Na powierzchni terenu występują utwory czwartorzędu o maksymalnej miąższości dochodzącej do 215,3 m (Szwajcaria, północno-wschodnia część Suwałk).

W okolicy Suwałk w profilu osadów plejstoceńskich zachowały się gliny zwałowe należące do sześciu zlodowaceń. Między nimi znajdują się osady wodnolodowcowe (żwiry i piaski), zastoiskowe (piaski, mułki i iły), a także interglacjału eemskiego (torfy, piaski, mułki i iły jeziorne).

Obecna powierzchnia terenu miasta ukształtowała się w wyniku procesów zachodzących w okresie zlodowacenia bałtyckiego (Wisły) oraz w holocenie. Rzeźba terenu Suwałk jest wynikiem działalności lodowca w okresie najmłodszego zlodowacenia (zlodowacenia Wisły) oraz erozyjnej działalności rzeki Czarnej Hańczy. Lądolód zlodowacenia Wisły nasunął się dwukrotnie na teren Suwalszczyzny: około 67 – 55 tysięcy lat temu (stadiał Świecia) oraz 23 – 12 tysięcy lat temu (stadiał leszczyńsko-pomorski). Dominującą jednostką geomorfologiczną miasta jest równina sandrowa (położona na wysokości 180 m n.p.m.), jedynie w części północnej znajduje się wysoczyzna morenowa. W równinę sandrową wcięta jest erozyjnie dolina Czarnej Hańczy osiągająca szerokość 5– 10 km. W dolinie Czarnej Hańczy wyróżnia się trzy tarasy erozyjno-akumulacyjne:

 • taras I – zalewowy, powyżej 0,5 m nad średnim stanem rzeki
 • taras II – nadzalewowy, sandrowy, 6,5 – 8,5 m ponad poziom rzeki, na tym tarasie zlokalizowana jest znaczna część miasta
 • taras III – sandrowy, 11 – 19 m nad poziom rzeki, na tym tarasie zlokalizowana jest północna część miasta (osiedla Północ I i Północ II)

Na wschodzie Suwałk, pomiędzy ul. Pileckiego a wsią Okuniowiec można znaleźć urokliwe wzgórza morenowe, pomiędzy którymi w zagłębieniach znajdują się bagna i mokradła. To magiczne miejsce zachwyca widokami, stromymi ścieżkami, zapachem kwitnących roślin oraz wilgotnego igliwia i wesołym rechotaniem żab.

Naturalna rzeźba terenu została poddana znacznej antropopresji na terenach eksploatacji złóż kopalin: Sobolewo, Krzywólka i Potasznia.

Klimat[edytuj | edytuj kod]

W porównaniu z innymi rejonami Polski miasto stosunkowo często odczuwa wpływ arktycznych i kontynentalnych mas powietrza. Właśnie za sprawą arktycznych wpływów region ten jest zaliczany do najzimniejszych (poza górami) obszarów Polski, a w pobliżu miejscowości Wiżajny znajduje się „polski biegun zimna”.

Zimy są tutaj na ogół długie i mroźne (nawet dwukrotnie dłuższe niż na zachodzie Polski), a wiosna dociera późno (choć nie zawsze). Lato najczęściej bywa stosunkowo krótkie, ale za to gorące, parne i suche (jeśli są opady deszczu to nawalne lub towarzyszące tylko przechodzącym burzom). To właśnie dlatego odnotowuje się tutaj najpóźniejszy termin kwitnienia jabłoni w Polsce wraz z sezonem wegetacji roślin, spowodowanymi tutejszym mikroklimatem. Jednakże klimat pozwala nawet na uprawę z powodzeniem winorośli. Obecnie temperatura w zimie spada do ok. –24 stopni Celsjusza. Dawniej notowano tu siarczyste mrozy[6].

Średnia temperatura i opady dla Suwałk
Miesiąc Sty Lut Mar Kwi Maj Cze Lip Sie Wrz Paź Lis Gru Roczna

Średnie dobowe temperatury [°C] -3.6 -3.3 0,5 6,9 12,5 15,1 17,5 17,0 12,2 7,2 1,6 -2,4 6,8

Opady [mm] 38.4 27.4 36 32.1 56.9 69.9 80.9 69 52.5 48 45.7 40.6 597,4
Źródło: IMGW okres referencyjny 1981-2010 {{{accessdate}}}

Historia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Historia Suwałk.
Widok Suwałk około 1870

Miasto powstało z osady założonej w XVII w. przez zakon kamedułów z pobliskiego klasztoru w Wigrach, jako jedna z osad na kolonizowanych przez nich wyludnionych terenach dawnej Jaćwieży. 3 marca 1720 roku przywilejem królewskim August II Mocny potwierdził prawa miejskie Suwałk.

Najważniejsze wydarzenia w historii Suwałk:

Dworzec kolejowy Suwalken w 1917

Demografia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Ludność Suwałk.
Liczba ludności Suwałk na przestrzeni lat

Piramida wieku mieszkańców Suwałk w 2014 roku[9].

Piramida wieku Suwalki.png


Stopa bezrobocia[edytuj | edytuj kod]

We wrześniu 2019 liczba zarejestrowanych bezrobotnych wynosiła 1 400 osób, a stopa bezrobocia wynosiła 4,8%[10].

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Suwałki dzielą się na kilkanaście osiedli o bardzo ograniczonej autonomii. Każde z nich ma swoją nazwę, samorząd, władze. Różnica w liczbie mieszkańców i zajmowanego obszaru poszczególnych osiedli jest duża, gdyż obecnie funkcjonujący podział jest silnie związany z historią miasta i geografią.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Budynki Suwalskich Kopalni Surowców Mineralnych

Suwałki są ośrodkiem przemysłu drzewnego, materiałów budowlanych i spożywczego. Po trudnym okresie transformacji i utracie statusu miasta wojewódzkiego sytuacja społeczno-ekonomiczna Suwałk ustabilizowała się. Wiele suwalskich firm eksportuje produkty na rynki wschodnie i do krajów zachodniej Europy, zdobywa certyfikaty jakości ISO oraz nagrody i wyróżnienia na targach krajowych i międzynarodowych.[potrzebny przypis]

Instytucje okołobiznesowe[edytuj | edytuj kod]

Handel[edytuj | edytuj kod]

Centrum handlowe Plaza w Suwałkach

Najwięcej punktów usługowych znajduje się wzdłuż ulicy Kościuszki, Noniewicza i Pasażu Grande-Synthe. W mieście istnieją dwa targowiska: przy ul. 1 Maja i przy ul. Bakałarzewskiej. Pierwszym sklepem wielkopowierzchniowym w Suwałkach był TIP, przekształcony w funkcjonującą do dziś Biedronkę. W latach 90. powstał również najbardziej znany całodobowy sklep „Eden”. W śródmieściu położone są nieduże centra handlowe: DH Wigry, Pasaż Handlowy Arkadia oraz DH Alfa, Lidl, a także największe centrum handlowe w okolicy – Suwałki Plaza. Inne większe obiekty handlowe to np. Obi, Kaufland

Transport[edytuj | edytuj kod]

Ul. Teofila Noniewicza

Transport drogowy[edytuj | edytuj kod]

Suwałki położone są przy międzynarodowej drodze w kierunku Litwy o nazwie „Via Baltica”, przez Budzisko. Miasto omija wybudowana obwodnica w przebiegu drogi ekspresowej nr 61, oraz na końcu drogi krajowej nr 8. Mają połączenia drogowe ze wszystkimi okolicznymi miejscowościami. Na terenie miasta znajduje się dworzec PKS. Środkami komunikacji miejskiej są głównie autobusy Zakładu Komunikacji Miejskiej (ZKM) i taksówki.

Tranzyt[edytuj | edytuj kod]

Droga ekspresowa S61 w pobliżu Suwałk (węzeł Suwałki-Południe)

Suwałki są ważnym miastem tranzytowym. Bez obwodnicy przez miasto przejeżdżało ponad 8 tys. tirów dziennie, co zagrażało to zdrowiu i bezpieczeństwu mieszkańców. Przez Suwałki przebiega:

Planowane drogi[edytuj | edytuj kod]

Obwodnica Suwałk[edytuj | edytuj kod]

Obwodnica jest częścią powstającej trasy międzynarodowej Via Baltica. Odbyło się wiele akcji protestacyjnych, których celem było przyśpieszenie budowy obwodnicy Suwałk[11]. Po ponad 30 latach ubiegania się, jej budowę rozpoczęto na początku roku 2017, a w dniu 13 kwietnia 2019 roku nastąpiło jej oficjalne otwarcie. Droga została wybudowana w standardzie drogi ekspresowej o nawierzchni betonowej o dopuszczalnym obciążeniu 115 kN/oś.

Transport autobusowy[edytuj | edytuj kod]

Transport autobusowy w Suwałkach i okolicy zapewnia przedsiębiorstwo PKS w Suwałkach S.A.. Miasto posiada bezpośrednie połączenia autobusowe z Poznaniem, Wrocławiem, Warszawą, Białymstokiem, Olsztynem, Gdańskiem, Ełkiem, Krakowem, Lublinem, Łomżą, Giżyckiem, Oleckiem, Augustowem, Gołdapią, Grajewem, Sejnami i in. Kursy do Warszawy i Białegostoku realizuje również prywatny przewoźnik Kari-Bus. W Suwałkach można spotkać też autobusy PKS Białystok, PKS Łomża, PKS Warszawa, PKS Olsztyn, PKS Gdańsk, PKS Mrągowo, PKS Pisz i firmy Veolia Kętrzyn.

Komunikacja miejska[edytuj | edytuj kod]

Suwałki mają około 325 km[12] linii autobusowych, po których kursują 34 autobusy. Głównym węzłem komunikacyjnym był Park Marii Konopnickiej. Jego funkcję przejęła pętla przy ul. 1-go Maja. Ogółem wszystkich przystanków jest 223. PGK prowadzi obecnie 18 linii autobusowych, z których wszystkie funkcjonują w godzinach 4:10-23:00. Dodatkowe linie otwierane są z różnych okazji, np. świąt. Rocznie przewozi się około 3938 tys. pasażerów.

Transport kolejowy[edytuj | edytuj kod]

Koniec toru (km. 99,435 linii kolejowej nr 40) na stacji Suwałki (2007)
 Osobny artykuł: Suwałki (stacja kolejowa).

W mieście krzyżują się linie kolejowe z Sokółki, Olecka i z Kowna. Na terenie miasta znajduje się zabytkowy dworzec PKP z czasów carskich. Przez stację ma przebiegać międzynarodowa linia kolejowa Rail Baltica. Z Suwałk w piątki, soboty i niedziele odjeżdża pociąg do Kowna, gdzie można się przesiąść na pociąg do Wilna. Powraca on w sobotę, niedzielę i w poniedziałek. Raz dziennie odjeżdża też pociąg do Krakowa przez Białystok i Warszawę. Do Białegostoku odjeżdża cztery razy dziennie autobus szynowy (potocznie nazywany szynobusem). Ponadto raz dziennie kursuje bezpośredni pociąg do Warszawy Zachodniej. Planowane jest przywrócenie kursów do Ełku przez Olecko.

Transport lotniczy[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Aeroklub Suwalski.

W Suwałkach znajduje się lotnisko o powierzchni 110 ha, wykorzystywane do celów sportowych przez Suwalską Szkołę Lotniczą, jak również przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Na bazie istniejącego lotniska trawiastego planowana jest budowa lotniska lokalnego z betonowym pasem startowym o długości 1320 m, przystosowanego do potrzeb komunikacji lotniczej.

W 2014 przy ul. Szpitalnej oddano do użytku sanitarne lądowisko dla helikopterów.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Muzeum Okręgowe
Plac Marii Konopnickiej z pomnikiem poetki

Do 1956 w mieście znajdowała się klasycystyczna Wielka Synagoga.

Deptakiem Suwałk jest ulica Chłodna.

Zieleń miejska[edytuj | edytuj kod]

Parki[edytuj | edytuj kod]

 • Park Konstytucji 3 Maja

Place[edytuj | edytuj kod]

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Edukacja w Suwałkach.

Od 1 września 2012 r. Miasto Suwałki jest organem prowadzącym dla następujących publicznych jednostek oświatowych:

 • 9 przedszkoli,
 • 9 szkół podstawowych (3 samodzielne, 5 w zespołach szkół oraz 1 specjalna),
 • 8 gimnazjów (7 gimnazjów w zespołach szkół, 1 specjalne),
 • 1 samodzielnego liceum ogólnokształcące,
 • 10 zespołów szkół (w tym: 4 zespoły szkół podstawowych z gimnazjum, 1 zespół szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej, 2 zespoły szkół ponadgimnazjalnych z gimnazjum, 3 zespoły szkół ponadgimnazjalnych),
 • 2 placówek oświatowych – Centrum Kształcenia Praktycznego w Suwałkach i Suwalskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Suwałkach,
 • 1 ośrodka szkolno-wychowawczego (internat, szkoła podstawowa, gimnazjum, zasadnicza szkoła zawodowa, szkoła przysposabiająca do pracy),
 • Bursy Szkolnej w Suwałkach,
 • Suwalski Ośrodek Kultury – jednostka kultury funkcjonuje od 1 listopada 2012 r.(do 31 października 2012 r. Młodzieżowego Domu Kultury w Suwałkach),
 • Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Suwałkach.

Liczba szkół i placówek niepublicznych z 31 lipca 2011 r.: 33 szkoły ogółem, w tym 31 – z uprawnieniami szkoły publicznej oraz 4 punkty przedszkolne i 16 placówek niepublicznych. W ramach 33 szkół, 29 to szkoły ponadgimnazjalne, 1 gimnazjum i 3 szkoły podstawowe.

W mieście siedzibę ma jedna uczelnia – Państwowa Uczelnia Zawodowa im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach.

Kultura[edytuj | edytuj kod]

Gmach biblioteki publicznej im. Marii Konopnickiej

Organizacją większości imprez kulturalnych w Suwałkach zajmuje się Suwalski Ośrodek Kultury (powstały po połączeniu Regionalnego Ośrodka Kultury i Sztuki oraz Młodzieżowego Domu Kultury). Ciekawe prace z dziedziny malarstwa i fotografii prezentują galerie Chłodna 20, PAcamera oraz Centrum Sztuki Współczesnej – Galeria Andrzeja Strumiłły. Przy Suwalskim Ośrodku Kultury (dawniej ROKiS-ie) działała grupa fotograficzna PaCamera Club. Dni Suwałk obchodzone są 10–11 sierpnia. Miasto jest organizatorem – w systemie biennale – Międzynarodowego Festiwalu Ludowych Zespołów Tanecznych „Źródliska”. Cyklicznymi wydarzeniami kulturalnymi są: Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży Wigraszek, Źródliska, Letnia Filharmonia Aukso, Teatr-Akcje, Suwalski Jarmark Folkloru, Suwalski Maraton Szantowy, Suwałki Blues Festival oraz Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Ars Musica” w Suwałkach. W mieście znajduje się Muzeum Okręgowe w Suwałkach i Muzeum Marii Konopnickiej w Suwałkach, mieszczące się w domu rodzinnym poetki. Wydawany jest „Dwutygodnik Suwalski”.

Kina[edytuj | edytuj kod]

 • Cinema Lumiere 3D

Kina obecnie nieistniejące[edytuj | edytuj kod]

 • Kino „Merkury”
 • Kino „Miś”
 • Kino „Bałtyk”
 • Kino „Barnaba”
 • Kino „Kultura”
 • Kino „Z. Z. K. Kolejarz”
 • Kino „Dom Harcerza”

Gazety[edytuj | edytuj kod]

 • Gazeta Współczesna (Mutacja Suwalska)
 • Suwalskie Echa
 • Dwutygodnik Suwalski
 • Teraz Suwałki
 • Kurier Suwalski[14]
 • Suwalski Dziennik Internetowy
 • Miesięcznik „Niebywałe Suwałki”[15]
 • Tygodnik Suwalski – ukazywał się do pierwszej połowy 2013 roku, został przekształcony w bezpłatne czasopismo „Dwutygodnik Suwalski”

Redakcje internetowe[edytuj | edytuj kod]

 • Kurier Suwalski
 • Suwalski Serwis Informacyjny www.suwalki.info
 • Serwis Informacyjny www.suwalki24.pl
 • Wirtualne Suwałki

Radiostacje[edytuj | edytuj kod]

 • Radio 5
 • Radio Hańcza FM (Suwalska Regionalna Internetowa Stacja Radiowa)
 • EstacjaFM (Suwalskie Radio Internetowe)
 • Bayer FM

Stacje telewizyjne[edytuj | edytuj kod]

Zegar słoneczny w parku Konstytucji 3 Maja

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

W Suwałkach położony jest Zalew Arkadia. Nad zalewem rozciąga się także duża plaża miejska. Suwałki mają doskonałe warunki do uprawiania turystyki, ponieważ niedaleko położony jest Wigierski Park Narodowy oraz Suwalski Park Krajobrazowy. Można tu uprawiać turystykę wodną, a także pieszą i rowerową. Do wypoczynku zachęcają liczne gospodarstwa agroturystyczne. Wiele potrzebnych informacji można uzyskać w Centrum Informacji Turystycznej (park konstytucji 3 Maja), Suwalskiej Izbie Rolniczo-Turystycznej (SIRT, ul. Kościuszki) oraz PTTK o. w Suwałkach (ul. Kościuszki 37)

W Suwałkach znajduje się Muzeum Historii i Tradycji Żołnierzy Suwalszczyzny posiadające ciekawą kolekcję pamiątek po suwalskich pułkach oraz wystawę pod gołym niebem dotyczącą sprzętu wojskowego.

Ulicami Suwałk biegnie Szlak turystyczny im. Marii Konopnickiej „Krasnoludki są na świecie”, na którym znajduje się dziesięć plenerowych figurek krasnali, bohaterów baśni O krasnoludkach i o sierotce Marysi autorstwa Marii Konopnickiej[16].

Wspólnoty wyznaniowe[edytuj | edytuj kod]

W Suwałkach dominuje katolicyzm. Na terenie miasta działalność religijną prowadzą następujące Kościoły i związki wyznaniowe:

Sport[edytuj | edytuj kod]

Skatepark w Suwałkach

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Suwałkach zarządza obiektami sportowymi i koordynuje organizację imprez sportowych oraz prowadzi szkolenie młodzieży w boksie, żeglarstwie i modelarstwie lotniczym. W Suwałkach siedzibę mają: drugoligowy zespół piłkarski Wigry Suwałki (klubu działającego od 1947 roku), występujący w PlusLidze zespół Ślepsk Suwałki oraz nowo założony klub dla dziewcząt szkół gimnazjalnych oraz ponad gimnazjalnych – Salos Suwałki. Trenerami są zawodnicy pierwszoligowego zespołu w siatkówkę. Miasto posiada również grającą w ekstraklasie drużynę SKB Litpol-Malow Suwałki – wielokrotnego Mistrza Polski (1999, 2001-2005, 2007-2010, 2012). Ponadto Suwałki mogą poszczycić się osiągnięciami wielu innych klubów, w tym: klubu karate Kyokushin, który zajmuje czołowe miejsca w Polsce wśród klubów młodzieżowych, klubu pływackiego MUKS Olimpijczyk, którego zawodniczka z sukcesami (medale: dwa złote, srebrny i dwa brązowe) startowała w Paraolimpiadach w Atenach i w Pekinie, dwóch klubów szachowych Klubu Szachowego „Hańcza” Suwałki i Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Szachowego „Jaćwież” oraz klubu żeglarskiego Uczniowskiego Klubu Żeglarskiego „Grot”, których zawodnicy kilkakrotnie zdobywali medale w Mistrzostwach Europy/Świata. W 2007 roku zostało otwarte sezonowe lodowisko, mieszczące się w parku Konstytucji 3 Maja, w 2010 oddano do użytku Aquapark przy ul. Papieża Jana Pawła II 7, a w 2011 r. zmodernizowany stadion piłkarski z trawiastą podgrzewaną płytą główną ze sztucznym oświetleniem oraz Eurocamping przy ul. Zarzecze 26, wkrótce modernizowany będzie stadion lekkoatletyczny przy ul. Wojska Polskiego 17 (wprowadzana jest korekta do dokumentacji technicznej). Ponadto w Suwałkach funkcjonuje pięć wielofunkcyjnych boisk ze sztuczną nawierzchnią, w tym dwa typu Orlik przy Szkole Podstawowej nr 9 im. Włodzimierza Puchalskiego w Suwałkach oraz przy Szkole Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Suwałkach.

W ramach Ośrodka Sportu i Rekreacji funkcjonuje przy ul. Wojska Polskiego 2 w Suwałkach skatepark[19] o powierzchni 1020 m². Na torze znajdują się przeszkody do pokonywania oraz cztery ścianki wspinaczkowe. Obiekt powstał w 2005 roku i został w połowie współfinansowany ze środków unijnych. Resztę kosztów poniósł miejski samorząd. Plac kosztował ok. 100 tysięcy euro[20].

Trzeci sektor w Suwałkach[edytuj | edytuj kod]

Od 2013 roku władze miasta wspierają Centrum Współpracy Organizacji Pozarządowych „Centrum 3” które mieści się na ulicy Kościuszki 71. W Suwałkach działa 165 stowarzyszeń i fundacji (dane za bazy.ngo.pl stan na dzień 19 stycznia 2014). Duża liczba stowarzyszeń skupiona jest wokół kilku instytucji, takich jak: Suwalski Ośrodek Kultury, Centrum 3, Biblioteka Publiczna w Suwałkach.

W Urzędzie Miejskim działa Pełnomocnika Prezydenta Miasta Suwałk ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi oraz działa Suwalska Rada Działalności Pożytku Publicznego.

Współpraca międzynarodowa[edytuj | edytuj kod]

Miasta i gminy partnerskie[21]:

Ludzie związani z Suwałkami[edytuj | edytuj kod]

Honorowi obywatele Suwałk[edytuj | edytuj kod]

Posłowie, senatorzy i eurodeputowani z Suwałk[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Suwałki w liczbach, Polska w liczbach [dostęp 2020-08-30] (pol.).
 2. Вялікі гістарычны атлас Беларусі Т.2, Mińsk 2013, s. 86.
 3. Lista miast w Polsce (spis miast, mapa miast, liczba ludności, powierzchnia, wyszukiwarka), Polska w liczbach [dostęp 2022-08-30] (pol.).
 4. GUS-Główny Urząd Statystyczny.
 5. Kopalnia Krzemianka. [dostęp 2011-08-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (15 sierpnia 2010)].
 6. Dawniejsze zimy na Suwalszczyźnie.
 7. a b Bolszewicy w Suwałkach. Nieznana karta okupacji sowieckiej
 8. a b c Waldemar Monkiewicz, Adam Dobroński: Ofiary terroru hitlerowskiego na Suwalszczyźnie w latach 1939–1945. Białystok: Okręgowa Komisja Badania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu, 1993. ISBN 978-83-901545-0-3.
 9. Suwałki w liczbach, Polska w liczbach [dostęp 2016-01-04] (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.
 10. GUS, Bezrobotni zarejestrowani i stopa bezrobocia. Stan w końcu września 2019 r., stat.gov.pl [dostęp 2019-11-27] (pol.).
 11. Informacje o proteście. [dostęp 2011-07-02].
 12. Strona suwalskiego Zakładu Komunikacji Miejskiej. [dostęp 2009-05-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (19 stycznia 2012)].
 13. Podlaski Urząd Wojewódzki – informacja o odsłonięciu pomnika. bialystok.uw.gov.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-11-09)]..
 14. Kurier Suwalski.
 15. Niebywałe Suwałki.
 16. Szlak turystyczny im. Marii Konopnickiej „Krasnoludki są na świecie”. Oficjalny portal miasta Suwałki. [dostęp 2020-03-18].
 17. Dane według wyszukiwarki zborów, na oficjalnej stronie Świadków Jehowy jw.org [dostęp 2019-04-14].
 18. Strona WWW Buddyjskiego Związku Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu. buddyzm.imail.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-02-14)]..
 19. Statut OSiR. osir.suwalki.pl. [dostęp 2013-07-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-15)].
 20. Skatepark Suwałki. inwestycje.suwałki.org. [dostęp 2013-07-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-09-18)].
 21. UM w Suwałkach. [dostęp 2011-08-12].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]