Okmin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Okmin
Okmin Duży
Położenie
Państwo  Polska
Miejscowości nadbrzeżne Czarnakowizna, Osowa
Region Pojezierze Litewskie
Wysokość lustra 191,6 m n.p.m.
Morfometria
Powierzchnia 117,4 ha
Wymiary
• max długość
• max szerokość

3 km
0,6 km
Głębokość
• średnia
• maksymalna

13,4 m
39,9 m
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Okmin”
Ziemia54°09′17″N 22°49′38″E/54,154722 22,827222

Okmin (z lit. akmuo – kamień) – jezioro położone na przedpolu doliny Czarnej Hańczy w województwie podlaskim, w powiecie suwalskim, w gminie Suwałki.

Jest to jezioro rynnowe, bezodpływowe. Linia brzegowa jest słabo rozwinięta. Na zachodnim brzegu jest kilka łagodnie zarysowanych zatoczek. Jezioro ma polne brzegi o łagodnych wzniesieniach, natomiast od strony wschodniej przechodzą w strome skarpy. Dookoła jeziora jest kilka zadrzewień (kępy leśne). Z północnej strony wypływa struga z jeziora Okmin Mały. Na wschodnim brzegu jeziora położone są dwie wsie: od północy Czarnakowizna, a od południa Osowa.

Jest to jezioro typu oligotroficzno-mezotroficznego, pozbawione przy brzegach wysokiej roślinności, o ubogim litoralu. Jezioro jest głębokie o czystych i przejrzystych wodach. Dno jest bardzo kamieniste. Występuje tam również spore połacie dna piaszczystego i piaszczysto-żwirowego. Plaże wykorzystywane są w celach rekreacyjnych.

Według klasyfikacji Stanisława Pietkiewicza, Okmin należy do grupy jezior taciewskich, do których zalicza się też jeziora[1]:

W jeziorze występują następujące gatunki ryb: sielawa, szczupak, leszcz, okoń[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stefan Maciejewski: Po ziemi suwalskiej : przewodnik turystyczny. Suwałki: "Hańcza", 1998, s. 251. ISBN 83-87415-12-X.
  2. Opis jeziora na stronie Wędkuję

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Stefan Maciejewski: Po ziemi suwalskiej : przewodnik turystyczny. Suwałki: "Hańcza", 1998. ISBN 83-87415-12-X.