Krzyżacy 1410

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krzyżacy 1410
Ilustracja
Okładka z wydania z 1882 roku
Autor Józef Ignacy Kraszewski
Typ utworu powieść historyczna
Data powstania 1874
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Polska
Język polski
Data wydania 1882
Wydawca Gebethner i Wolff

Krzyżacy 1410. Obrazy z przeszłości – powieść historyczna Józefa Ignacego Kraszewskiego, która ukazywała się w roku 1874 w odcinkach w tygodniku "Kłosy", a w postaci książkowej została wydana w 1882 roku.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Akcja powieści toczy się w latach 1409-11. Autor ukazał narastające napięcie między zakonem krzyżackim a Polską zjednoczoną z Litwą, czego finałem była wielka wojna zakończona bitwą pod Grunwaldem i oblężeniem Malborka.

Główną bohaterką powieści jest młoda dziewczyna Ofka, córka polskiej mieszczki z Torunia, która jako szpieg na służbie Krzyżaków przedostaje się do otoczenia króla Jagiełły. Ofka z fanatyzmem i poświęceniem nie cofającym się przed żadną zbrodnią dąży do wspomożenia armii walczącej z Polakami. Klęska pod Grunwaldem stanowi dla niej osobistą tragedię, z którą nie może się pogodzić...

Krzyżacy Kraszewskiego a Sienkiewicza[edytuj | edytuj kod]

Powieść Kraszewskiego powstała 23 lata przed rozpoczęciem ukazywania się Krzyżaków Sienkiewicza (1897-1900). Henryk Sienkiewicz znał powieść Kraszewskiego, recenzował ją i zainspirował się nią w pisaniu swojej wersji konfliktu polsko-krzyżackiego[1][2].

Jednak o ile powieść Kraszewskiego, zgodnie z tytułem skupia się na działaniach Zakonu i jego zwolenników, to Krzyżacy Sienkiewicza ukazują przede wszystkim przygotowania polskie do konfliktu. Poza tym Kraszewski przedstawia również wydarzenia po Grunwaldzie, w tym nieudane oblężenie Malborka.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Józef Ignacy Kraszewski Krzyżacy 1410, wyd. Orion, 2010

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Krzyżacy 1410 na ibuk.pl
  2. Geneza Krzyżaków na ostatnidzwonek.pl