Oblężenie Malborka (1410)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Artystyczna wizja oblężenia Malborka
Rekonstrukcja oblężenia Malborka

Oblężenie Malborkaoblężenie, które miało miejsce w okresie lipiec-wrzesień 1410, w trakcie wielkiej wojny z zakonem krzyżackim (1409–1411).

Historia[edytuj]

Zwycięstwo wojsk sojuszniczych w bitwie pod Grunwaldem 15 lipca 1410 r. było tak przygniatające, że kolejne miasta pruskie bez walki poddawały się Władysławowi Jagielle. Jednak Malbork nie został zdobyty, głównie z powodu opóźnienia wymarszu armii pod krzyżacką stolicę. Paweł Jasienica uznał, że Jagiełło postępował celowo, prawdopodobnie obawiając się, że upadek Malborka będzie oznaczać likwidację państwa zakonnego, co znacząco umocniłoby przewagę Polski nad Litwą, i zdecydował o wykorzystaniu Krzyżaków jako przeciwwagi wobec Polski[1].

Oblężenie Malborka trwało od 25 lipca do 19 września. Przede wszystkim nie pomyślano o zaopatrzeniu wojsk w machiny oblężnicze, bez których zdobycie takiej fortecy jak Malbork było niemożliwe, choćby przez to, że zamek ten podczas oblężenia miał zgromadzone zapasy na 2 lata obrony. Po drugie, wojska księcia Witolda wycofały się niemal zaraz po bitwie. Przyczyna takiego posunięcia do tej pory zastanawia historyków, niektórzy z nich sugerują, że zwycięstwo pod Grunwaldem, będące zasługą w głównej mierze wojsk polskich, powodowało radykalny wzrost znaczenia Korony Polskiej, a przez to wysunięcie się jej znacznie przed Litwę w unii (1385) między tymi państwami.

Przypisy

  1. Problem Królewca (pol.). [dostęp 2013-08-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014–02–02)].