Oblężenie Malborka (1410)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Oblężenie Malborka (1410)
Wielka wojna z zakonem krzyżackim
Ilustracja
Artystyczna wizja oblężenia Malborka
Czas 25 lipca19 września 1410
Miejsce Malbork
Terytorium państwo zakonu krzyżackiego
Wynik zwycięstwo krzyżaków
Strony konfliktu
Polska
Wielkie Księstwo Litewskie
Prusy
Dowódcy
Władysław II Jagiełło
Witold
Heinrich von Plauen
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
miejsce bitwy
miejsce bitwy
54°02′23″N 19°01′40″E/54,039722 19,027778

Oblężenie Malborka (niem. Belagerung der Marienburg) – oblężenie trwające od lipca do września 1410, w trakcie wielkiej wojny z zakonem krzyżackim (1409–1411).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zwycięstwo wojsk sojuszniczych w bitwie pod Grunwaldem 15 lipca 1410 było tak przygniatające, że kolejne miasta państwa zakonu krzyżackiego bez walki poddawały się Władysławowi II Jagielle. Jednak Malbork nie został zdobyty, głównie z powodu opóźnienia wymarszu armii pod krzyżacką stolicę. Paweł Jasienica uznał, że Jagiełło postępował celowo, prawdopodobnie obawiając się, że upadek Malborka będzie oznaczać likwidację państwa zakonnego, co znacząco umocniłoby przewagę Polski nad Litwą, i zdecydował o wykorzystaniu Krzyżaków jako przeciwwagi wobec Polski[1].

Oblężenie[edytuj | edytuj kod]

Oblężenie Malborka trwało od 25 lipca do 19 września. Przede wszystkim nie pomyślano o zaopatrzeniu wojsk polsko-litewskich w machiny oblężnicze, bez których zdobycie takiej fortecy jak Malbork było niemożliwe, choćby przez to, że zamek ten podczas oblężenia miał zgromadzone zapasy na dwa lata obrony. Prowadzono ostrzał z bombard, ale okazał się mało skuteczny. Brak jest wiedzy o tym, by próbowano dokonać generalnego szturmu na mury zamkowe lub podkopów, a szczegółowo relacjonujący oblężenie Jan Długosz wspomina jedynie o utarczkach z wychodzącą poza mury załogą krzyżacką[2]. Po drugie, wojska księcia Witolda odstąpiły 8 września od oblężenia i wycofały się na Litwę. Przyczyna takiego posunięcia do tej pory zastanawia historyków, niektórzy z nich sugerują, że zwycięstwo pod Grunwaldem, będące zasługą w głównej mierze wojsk polskich, powodowało radykalny wzrost znaczenia Korony Królestwa Polskiego, a przez to wysunięcie się jej znacznie przed Wielkie Księstwo Litewskie w unii (1385) między tymi państwami.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Problem Królewca (pol.). [dostęp 2013-08-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014–02–02)].
  2. Zakończyło się oblężenie Malborka (pol.). [dostęp 2017-04-16].