Księga Bram

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cztery narody świata: Libijczycy, Nubijczycy, Semici/Azjaci oraz Egipcjanie. Obraz na podstawie malowidła na murze grobowca faraona Setiego I.

Księga Bram to święty tekst staroegipski datujący się z czasów Nowego Państwa.[1] Opisuje ona przejście duszy nowozmarłego do następnego świata, podobne do przejścia słońca przez świat podziemia w czasie nocy. Od duszy wymagane jest przejście przez szereg "bram", z których każda związana jest z inną boginią. Dusza musi rozpoznać poszczególne boginie. Tekst sugeruje, że niektórzy ludzie przejdą bez przykrości, ale inni będą przechodzić męki w jeziorze ognia.

Boginie wymieniane w Księdze Bram mają różne tytuły i noszą różne ubrania, ale w pozostałych aspektach są identyczne. Mają one wszystkie pięcioramienne gwiazdy ponad swoimi głowami. Większość z tych bogiń pojawia się wyłącznie w Księdze Bram, i nie występuje nigdzie indziej w mitologii egipskiej.

Szeroko znana część Księgi Bram pokazuje rasy człowieka znane Egipcjanom, a które dzisiaj konwencjonalnie określa się jako Egipcjanie, Semici (lub Azjaci), Libijczycy, oraz Nubijczycy. Pokazani są oni w procesji wchodzenia do świata zmarłych.

Tekst i obrazy związane z Księgą Bram pojawiają się w wielu grobowcach Nowego Państwa, na przykład faraonów Horemheba, Ramzesa I[2], Ramzesa VII oraz rzemieślnika Sennedjema.

Tytuły bogiń[edytuj | edytuj kod]

Godzina Tytuł bogini Wyjaśnienie tytułu
1 Ta, która rozszczepia głowy wrogów Ra
2 Mądry strażnik Pana
3 Ta, która przecina (duszę egipską) Ba
4 Ta, która posiada wielką moc
5 Ona, która jest w swojej łodzi
6 Przywódca pełny sukcesu
7 Ta, która odpycha węża
8 Pani nocy
9 Ta, która adoruje
10 Ta, która obcina głowy rebeliantom
11 Ta, która odpycha rebeliantów
12 Ta, która niesie świadectwo Ra Poranek

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Księga umarłych

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Erik Hornung, David Lorton (tłumaczenie) "The Ancient Egyptian Books of the Afterlife", Cornell University Press.
  2. Praca zbiorowa: Przewodniki Wiedzy i Życia - Egipt. Warszawa: Hachette Livre Polska sp. z o.o., 2009, s. 194. ISBN 978-83-7575-648-7.