Horemheb

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Horemheb
ilustracja
władca starożytnego Egiptu
Okres panowania od 1319 p.n.e.
do 1292 p.n.e.
Dane biograficzne
Dynastia XVIII dynastia
Żona Amenia,
Mutnedżmet
Imiona Horemheba hieroglifami
Nomen Horemheb
(egip. Święto Horusa)
G39 N5
<
D2 Aa15
W3
A42
>
Prenomen Dżeser-cheperu-Re Setepen-Re
(egip. Święte-przejawy-Re Wybraniec Re)
M23
X1
L2
X1
<
N5
D45
L1
Z2
U21
n
N5
>
Horemheb dający dar dla boga Atuma. Muzeum w Luksorze

Horemheb, także Haremhab, początkowo Paatonemheb (1319-1292 p.n.e.) – ostatni faraon XVIII dynastii, nie spokrewniony jednak ze swoimi poprzednikami ani następcami, mąż Amenii, a po jej śmierci Mutnedżmet, córki Aj i królowej Tiy II.

Urodził się w Hutnesu w Górnym Egipcie w rodzinie szlacheckiej, jednak jego rodzice nie są znani. Wsławił się jako dowódca wojskowy. Początek jego kariery militarnej przypada na czas rządów Amenhotepa IV Echnatona. Za panowania Tutanchamona jego władza i wpływy były już bardzo duże, faktycznie pełnił obowiązki regenta i opiekuna małoletniego króla. Faraon Aj odsunął go prawdopodobnie od władzy, ale po jego śmierci Horemheb wstąpił na tron przy poparciu kapłanów Amona.

W polityce wewnętrznej zainicjował wprowadzenie nowego ładu, był autorem licznych dekretów porządkujących wiele kwestii społecznych, gospodarczych i prawnych. Zyskał przydomek „Reformatora Państwa”. Wydany przez niego edykt, zawierający przede wszystkim uregulowania z zakresu prawa karnego i administracyjnego jest jednym z najważniejszych źródeł poznania prawa staroegipskiego.

W polityce zagranicznej popierał opór miast syryjskich przeciwko Hetytom, zdecydowanie jednak unikając bezpośredniej konfrontacji z ich imperium.

Grobowiec Horemheba został odkryty w lutym 1908 roku przez Edwarda R. Ayrtona i oznaczony jako KV57. Z racji swego położenia w niskiej części Doliny Królów, grobowiec pełen był naniesionego rumoszu skalnego wymieszanego z gliną i piaskiem, zapewne w wyniku rzadkich w Dolinie, lecz bardzo gwałtownych, burz. W komorze grobowej odkrywcy znaleźli sarkofag z różowego kwarcytu, którego odsunięte wieko leżało nieopodal. Wewnątrz znajdowały się kości kilku osób, być może samego Horemheba i jego dwóch żon. Mimo wieloletniego panowania dekoracji ścian grobowca nie ukończono, co do dziś stanowi zagadkę.


Poprzednik
Aj
HekaNemesNechacha PioMs.svg Nowe Państwo Tebańskie
Horemheb – XVIII dynastia

1319-1292 p.n.e.
HekaNemesNechacha PioMs.svg Następca
Ramzes I