Ramzes I

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ramzes I
Ilustracja
władca starożytnego Egiptu
Poprzednik

Horemheb

Następca

Seti I

Dane biograficzne
Dynastia

XIX dynastia

Miejsce spoczynku

Dolina Królów (KV 16)

Dzieci

Seti I

Ramzes Ifaraon, władca starożytnego Egiptu, założyciel XIX dynastii. Panował prawdopodobnie w latach od 1306 do 1304 p.n.e. lub od 1292 do 1290 p.n.e.

Nie wywodził się z królewskiego rodu, a jego prawdziwe imię brzmiało Paramessu. Urodził się w arystokratycznej rodzinie z okolic Awaris w Delcie Nilu. Był wysokiego szczebla dowódcą królewskich łuczników i generałem armii faraona. Pierwszym etapem jego kariery było stanowisko dowódcy oddziałów, a później inspektora koni, co pociągnęło za sobą wejście do elitarnego korpusu rydwanów. Będąc królewskim woźnicą, stał się kandydatem na stanowisko jednego z królewskich posłów, przewożących korespondencję dyplomatyczną. Został szybko dostrzeżony na dworze. Osiągnął stopień generała i dowódcy granicznej twierdzy (prawdopodobnie Sile) oraz stanowisko inspektora ujść Nilu. Zdobył uznanie i zaufanie Horemheba, (ostatniego władcy XVIII dynastii), który powierzył mu stanowisko wezyra, obdarzył godnością Pierwszego Kapłana Egiptu i wyznaczył go na swojego zastępcę, a później następcę. Sprawował również obowiązki Wielkiego Kapłana Amona, biorąc czynny udział w restauracji starej religii po okresie monoteistycznej herezji Echnatona.

Sam Horemheb, będąc wysokiej rangi dowódcą wojskowym i doradcą na dworze za czasów Tutanchamona oraz Aja, darzył zaufaniem wysokich rangą wojskowych. Gdy został faraonem, pod koniec swego panowania, nie mając własnego następcy ustanowił Ramzesa swym zastępcą i później następcą.

Podobnie Ramzes po wstąpieniu na tron ustanowił koregentem i następcą swego syna Setiego I, zakładając w ten sposób nową dynastię. Po wstąpieniu na tron wzorował się na swych poprzednikach - głównie Ahmose I, założycielu XVIII dynastii i twórcy Imperium. Swoją tytulaturę ukształtował na wzór tytulatury Ahmose, obchodząc się bez wielu wymyślnych epitetów, zapisując swe imię w prosty sposób. Seti I dokończył wiele dzieł zapoczątkowanych przez Ramzesa I, m.in. budowę drugiego pylonu w świątyni Amona w Karnaku, przebudowanego z pylonu Horemheba i ponownie pokrytego reliefami.

Panowanie Ramzesa I trwało 16 miesięcy. Pochowany został w Dolinie Królów, a jego grobowiec (KV 16), sprawiający wrażenie wykonanego naprędce, został odkryty w 1817 r. przez Giovanni Battista Belzoniego. Być może jedna z mumii, znalezionych w skrytce DB-320 jest mumią Ramzesa I.

Tytulatura[edytuj | edytuj kod]

Królewski Protokół
serech lub Horusowe:
G5
E1
D44
M13M23X1M17M17Y1
Z2
trl.: Ka-nechat-uadi-nesyt
tłum.: Byk-potężny-Kwitnący-w-Królowaniu
nebti lub Należący do Obu Pań:
G16
N28
D36
Y1
m&tM23A44W19M17X1
Aa15
U15
trl.: Chaem-nesu-mi-Item
tłum.: Pojawiający-się-jako-król-niczym-Atum
Złotego Horusa:
G8
S29Y5
N35
U32Aa11
M3
Aa1
trl.: Semen-Maat-chettaui
tłum.: Ten-który-ustanawia-Prawdę-w-Obu-Krajach
prenomen lub imię tronowe:
M23
X1
L2
X1
N5Y5
N35
F9
X1
F9
X1
trl.: Men-pehty-Re
tłum.: Wieczna/Trwała-jest-potęga-Re
nomen lub imię rodowe:
G39N5
N5F31S29M23G43
trl.: Ramessisu
tłum.: Zrodzony-z-Re

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]