Ramzes I

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ramzes I
StatueHeadOfParamessu-TitledFrontalView-RamessesI MuseumOfFineArtsBoston.png
władca starożytnego Egiptu
Dane biograficzne
Dynastia XIX dynastia
Miejsce pochówku Dolina Królów (KV 16)
Dzieci Seti I
Galeria w Wikimedia Commons Galeria w Wikimedia Commons
Imiona Ramzesa I hieroglifami
Nomen Ramessisu
(egip. Zrodzony-z-Re)
G39 N5
<
N5 F31 S29 M23 G43
>
Prenomen Men-pehty-Re
(egip. Wieczna/Trwała-jest-potęga-Re)
M23
X1
L2
X1
<
N5 Y5
N35
F9
X1
F9
X1
>
Imię horusowe Ka-nechat-uadi-nesyt
(egip. Byk-potężny-Kwitnący-w-Królowaniu)
E1
D44
M13 M23 X1 M17 M17 Y1
Z2
Nebty Chaem-nesu-mi-Item
(egip. Pojawiający-się-jako-król-niczym-Atum)
G16
N28
D36
Y1
m&t M23 A44 W19 M17 X1
Aa15
U15
Złoty Horus Semen-Maat-chettaui
(egip. Ten-który-ustanawia-Prawdę-w-Obu-Krajach)
G8
S29 Y5
N35
U32 Aa11
M3
Aa1

Ramzes I - faraon, władca starożytnego Egiptu, założyciel XIX dynastii. Panował prawdopodobnie w latach od 1306 do 1304 p.n.e. lub od 1292 do 1290 p.n.e.

Nie wywodził się z królewskiego rodu, a jego prawdziwe imię brzmiało Paramessu. Urodził się w arystokratycznej rodzinie z okolic Awaris w Delcie Nilu. Był wysokiego szczebla, dowódcą królewskich łuczników i generałem armii faraona. Pierwszym krokiem jego kariery był stopień dowódcy oddziałów, a później inspektora koni, co pociągnęło za sobą wejście do elitarnego korpusu rydwanów. Będąc królewskim woźnicą, stał się kandydatem na stanowisko jednego z królewskich posłów, przewożących korespondencję dyplomatyczną. Został szybko dostrzeżony na dworze. Osiągnął stopień generała i dowódcy granicznej twierdzy (prawdopodobnie Sile) oraz stanowisko inspektora ujść Nilu. Zdobył uznanie i zaufanie Horemheba, (ostatniego władcy XVIII dynastii), który powierzył mu stanowisko wezyra, obdarzył godnością pierwszego Kapłana Egiptu i wyznaczył go na swojego zastępcę, a później następcę. Sprawował również obowiązki Wielkiego Kapłana Amona, biorąc czynny udział w restauracji starej religii po okresie monoteistycznej herezji Echnatona.

Sam Horemheb będąc wysokiej rangi dowódcą wojskowym i doradcą na dworze za czasów Tutanchamona oraz Aj darzył zaufaniem wysokich rangą wojskowych. Gdy został faraonem, pod koniec swego panowania, nie mając własnego następcy ustanowił Ramzesa swym zastępcą i później następcą.

Podobnie Ramzes po wstąpieniu na tron ustanowił koregentem i następcą swego syna Setiego I, zakładając w ten sposób nową dynastię. Po wstąpieniu na tron wzorował się na swych poprzednikach - głównie Ahmose, założycielu XVIII dynastii i twórcy Imperium. Swoją tytulaturę ukształtował na wzór tytulatury Ahmose, obchodząc się bez wielu wymyślnych epitetów, zapisując swe imię w prosty sposób. Seti I dokończył wiele dzieł zapoczątkowanych przez Ramzesa I, m.in. budowę drugiego pylonu w świątyni Amona w Karnaku, przebudowanego z pylonu Horemheba i ponownie pokrytego reliefami.

Panowanie Ramzesa I trwało 16 miesięcy. Pochowany został w Dolinie Królów, a jego grobowiec (KV 16), sprawiający wrażenie wykonanego naprędce, został odkryty w 1817 r. przez Giovanni Battista Belzoniego. Być może jedna z mumii, znalezionych w skrytce DB-320 jest mumią Ramzesa I.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
Horemheb
HekaNemesNechacha PioMs.svg Nowe Państwo Tebańskie
Ramzes I – XIX dynastia

1292–1290 p.n.e.
HekaNemesNechacha PioMs.svg Następca
Seti I