Księstwo bielskie (wielkolitewskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Księstwo bielskie
Godło Księstwa bielskiego
Godło
Język urzędowy

ruski

Stolica

Biała

Ustrój polityczny

monarchia

Typ państwa

księstwo

Pierwszy władca

Iwan Bielski

Religia dominująca

prawosławie, katolicyzm, pogaństwo

Księstwo bielskiewielkolitewskie księstwo ze stolicą w Białej. Pierwszym znanym właścicielem księstwa bielskiego był książę (kniaź) Iwan Bielski, syn Włodzimierza Olgierdowicza.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Księstwo bielskie składało się z ziem Werchowje, Bolszowo, Szoptowo „itd.” ze stolicą w Białej[1]. Było położone na granicy Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz Wielkiego Księstwa Moskiewskiego[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza wzmianka dotycząca książąt Bielskich dotyczy Iwana Bielskiego, którego spotykamy w latach 20. XV wieku z tytułem księcia Bielskiego w okolicznościach jego zaślubin z siostrą żony Władysława Jagiełły – Wasylią Holszańską. Iwan został zaproszony przez Nowogrodzian do Wielkiego Nowogrodu, gdzie sprawował funkcję namiestnika w latach 1445–1446, była to również ostatnia znana do dziś wzmianka na jego temat[1].

Według polskiego historyka, Józefa Wolffa (1852–1900), choć Kronika Bychowca nazywa Iwana księciem Bielskim to we współcześnie znanych dokumentach nigdzie z tym tytułem nie występuje. Oznacza to również, że nie jest pewne czy księstwo bielskie z ośrodkiem w Białej był kiedykolwiek nadany jemu czy nawet jego synom[1]. Przeciw temu stoją natomiast nowsze publikacje, według których księstwo bielskie zostało nadane Iwanowi przez Witolda na początku XV wieku[3].

Książę Semen Bielski, syn Iwana Bielskiego pozbył się swoich trzech braci i panował udzielnie w księstwie bielskim. Ze wszystkich synów Iwana, to Semen pozostawił najwięcej śladów historycznych w Wielkim Księstwie Litewskim. W 1484 roku pozwał księcia Iwana Semenowicza Kobryńskiego o dobra należące do ''jego stryja'' – księcia Andrzeja Włodzimierzowicza. Kobryński jednak dowiódł, że jego żona jest wnuczką wspomnianego Andrzeja, za co otrzymał dekret przysądzający owe majątki tejże żonie[2]. Kilka lat później Semen poddał się Moskwie wraz ze wszystkimi swoimi posiadłościami zlokalizowanymi ówcześnie w Wielkim Księstwie Litewskim. Należy przy tym zaznaczyć, że księstwo bielskie było położone na granicy obu państw (tj. Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz Wielkiego Księstwa Moskiewskiego)[2].

Książęta bielscy[edytuj | edytuj kod]

Portret Imię Okres panowania
Iwan Włodzimierzowicz Bielski XV w. – po 1446[3][1]
Semen Iwanowicz Bielski ? – ?

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Wolff 1895 ↓, s. 3.
  2. a b c Wolff 1895 ↓, s. 5.
  3. a b Prochaska 1914 ↓, s. 331.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]