Kurow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy Nowej Zelandii. Zobacz też: miejscowości w Polsce o nazwie Kurów.
Kurow
ilustracja
Państwo  Nowa Zelandia
Położenie na mapie Nowej Zelandii
Mapa lokalizacyjna Nowej Zelandii
Kurow
Kurow
Ziemia44°43′59,98″S 170°28′00,00″E/-44,733328 170,466667
Portal Portal Nowa Zelandia

Kurow jest miejscowością położoną nad rzeką Waitaki na Wyspie Południowej w Nowej Zelandii, w rejonie administracyjnym Canterbury, 55 km od Oamaru.

Wieś leży przy drodze krajowej nr 83, w miejscowości ma także początek droga krajowa nr 82.

W pobliżu Kurowa znajdują się cenne zabytki maoryskiego malarstwa jaskiniowego, uważane za przedkolonialne (choć jedna z wersji przedstawia statek z rozpiętym lataczem i fokiem na forsztagu)[1], a inna fale tsunami. Biało-czerwone malunki umieszczone są na występach skalnych w Takiroa[2]. Te dzieła sztuki były wykonane na białawych skałach techniką malarską z użyciem czerwonej ochry na bazie tłuszczu ptasiego z pingwinów i innych ptaków.

W XIX w. w rejonie Kurowa zamieszkali osadnicy z Europy[potrzebny przypis].

Według niektórych teorii nazwa miasta pochodzi od polskiej miejscowości o nazwie „Kurów”, według innych – że nazwa miasteczka wywodzi się od zniekształconej, maoryskiej nazwy pobliskiego wzgórza Te Kahurau, co u tubylców znaczy deszcz.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Moved, travelblog.org [dostęp 2017-11-24].
  2. „Rock outcrops and fossil beds in nearby rolling hills are a distinctive part of the landscape, and there are Māori rock drawings at nearby Takiroa”, cytat z teara.govt.nz, które jest własnością Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa [1]