Kushinagar (miasto)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kushinagar
Ilustracja
Państwo  Indie
Stan Uttar Pradesh
Region Gorakhpur
Dystrykt Kushinagar
Populacja (2001)
• liczba ludności

17 982
Kod pocztowy 274403
Położenie na mapie Uttar Pradesh
Mapa lokalizacyjna Uttar Pradesh
Kushinagar
Kushinagar
Położenie na mapie Indii
Mapa lokalizacyjna Indii
Kushinagar
Kushinagar
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Kushinagar
Kushinagar
Ziemia 26°44′28″N 83°53′17″E/26,741111 83,888056
Strona internetowa

Kushinagar (lub Kusinigar) – miasto w północnych Indiach w stanie Uttar Pradesh, na Nizinie Hindustańskiej. Położone jest 52 km od miasta Gorakhpur.

Populacja miasta w 2001 roku wynosiła 17 982 mieszkańców[1].

Miasto jest miejscem buddyjskich pielgrzymek.

Historia[edytuj]

W starożytności miejsce to funkcjonowało także pod nazwą 'Kushavati (pod taką nazwą pojawia się w Jatakach). Kushinagar był jednym z dwóch głównych miast królestwa Malla w starożytnych Indiach. W późniejszych czasach było ono znane również jako Kushinara – jedno z czterech świętych dla buddystów miejsc. Tam właśnie, niedaleko rzeki Hiranyavati, Gautama Budda osiągnął Parinirwanę i został skremowany.

Pałac w Kushinagarze
posąg Buddy w Kushinagarze

Wiele ze zniszczonych stup i wihar pochodzi z okresu III w p.n.e. – V w n.e. uznawanego za czas największego rozwoju tego regionu. Istotnie przyczynił się do tego twórca dynastii Maurjów Aśoka, dzięki któremu powstało wiele znaczących budowli.

Zanim w XIX wieku ponownie odkryto Kasię, przez ponad pięćset lat na temat tego miejsca panowała cisza. Prawdopodobnie w wyniku brutalnych inwazji Kushinagar stracił swoją żywotność, a następnie stopniowo popadł w ruinę. Kiedy ponownie odkryto sławną Świątynię Buddy, była ona przykryta 12-metrową górą cegieł otoczoną gęstym, ciernistym lasem. Po tym jak E. Buchanan, oficer Kompanii Wschodnioindyjskiej, w swojej wyprawie badawczej dotarł do Kasi, H. H. Wilson w roku 1854 zasugerował, że starożytne Kushinagar i Kasia były jednym i tym samym miejscem. Kwestia ta powróciła w latach 1861-1862, kiedy to archeolog generał Alexander Cunningham dowiódł, że jest to miejsce śmierci Gautamy Buddy. Brytyjski oficer A. C. L. Carlleyle poszedł tym tropem dalej i pierwsze wykopaliska rozpoczęły się pod koniec XIX wieku. W ich wyniku odkryto wiele znaczących pozostałości głównego ośrodka religijnego, takie jak stupy Matha Kuar i Ramabhar.

Obecnie Kushinagar jest miejscem pielgrzymek, często odwiedzanym też przez zagranicznych turystów. W okolicach ruin klasztorów i stup powstało wiele świątyń zbudowanych przez buddystów z Chin, Sri Lanki, Tajlandii i Japonii. Dla buddystów jest to jedno z czterech miejsc pielgrzymek związanych z życiem Gautamy Buddy. Pozostałe trzy to Lumbini, Bodh Gaja i Sarnath.

Przypisy