Kwitnące drzewo przy Villi d’Este

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kwitnące drzewo przy Villi d’Este
Ilustracja
Kwitnące drzewo przy Villi d’Este w Tivoli, fot. Zbigniew Doliński
Autor

Stanisław Masłowski

Rodzaj

pejzaż

Data powstania

1922

Medium

akwarela/gwasz/ołówek/papier na tekturze

Wymiary

100 × 67 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Warszawa

Lokalizacja

Muzeum Narodowe w Warszawie

Kwitnące drzewo przy Villi d’Esteobrazakwarela o wymiarach 100 × 67 cm polskiego malarza Stanisława Masłowskiego (1853–1926) z 1922 roku, znajdująca się (2022) w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, opatrzona u dołu z prawej strony sygnaturą: "TIVOLI. VILLA D’ESTE/ST.MASŁOWSKI/922."

Opis[edytuj | edytuj kod]

Obraz, o wymiarach 100 × 67 cm, malowany techniką akwarelową jest pracą artysty przywiezioną z podróży do Włoch w 1922 roku – podróży bogatej w wartościowe prace akwarelowe[1][2].

Obraz ukazuje fragmenty architektury w ciepłym pastelowym kolorycie z wychylającym się zza budynku – ponad dach zwieńczony attyką w formie balustrady – wierzchołkiem pokrytego białymi kwiatami drzewa. Tłem są fragmenty murowanej, częściowo pozbawionej tynku ściany. Górną część obrazu wypełnia, jaskrawo-niebieskie, bezchmurne niebo.

Jest to dzieło z późnego, schyłkowego okresu twórczości niemal siedemdziesięcioletniego malarza, któremu wciąż jednak dopisywały zdolności twórcze. Jak to bowiem sformułował Tadeusz Dobrowolski: [...]"mimo pewnego spadku sił twórczych"[...], w tych późnych latach zachował Masłowski, "poczucie dobrego malarstwa"[...][3]

Ocena krytyków[edytuj | edytuj kod]

Plenery włoskie Masłowskiego w Tivoli spotkały się z pochlebną oceną krytyki, której przykładem jest omówienie ich wyników przez W. Mitarskiego – w artykule "Z wystaw warszawskich, salony prywatne". Omawiając ekspozycję akwarel włoskich Masłowskiego urządzoną w "Świetlicy Artystycznej", w Warszawie (ul.Bracka 20), w listopadzie 1922 r. pisał on: "W tej serii prac jego spotyka się rzeczy z kapitalnie rozwiązanymi po malarsku założeniami, dźwięczne w efekcie barwnym, opracowane b. serio i 'dociągnięte'. Czuje się w nich 'pazur doskonałego rasowego malarza'."[4]

Potwierdzeniem zacytowanej opinii W. Mitarskiego są opublikowane ex post (1957) następujące uwagi syna artystyhistoryka sztuki: "Jego podróż włoska z 1922 roku daje cały szereg akwarel o dobrym poziomie. Spalona później 'Willa nad morzem', plon jego ostatniego wojażu, była malowana czystą plamą; płyty chodnika, dachówki, ściany, balkony, gzymsy, rośliny tworzyły różnobarwną mozaikę. [...] Do takich należą: jeden widok z kaskadą w Villi d’Este, widok na morze z tarasu jakiejś willi i wnętrze bazyliki w Tivoli[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Polski Słownik Biograficzny, Wrocław–Warszawa–Kraków–Gdańsk, 1975, wyd. „Ossolineum”, tom XX/1, zesz.84, s. 131 – hasło: „Masłowski Stanisław (1853–1926)”
  2. Masłowski 1957 ↓, s. 300.
  3. Tadeusz Dobrowolski: Nowoczesne malarstwo polskie, t. II, Wrocław–Kraków, 1960, wyd. Zakład Narodowy im. Ossolińskich – Wydawnictwo, s.273
  4. "Tygodnik Illustrowany", 1922, ss.820-821
  5. Masłowski 1957 ↓, s. 230.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]