László Bíró

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
László József Bíró
Ilustracja
László Bíró około roku 1978
Data i miejsce urodzenia

29 września 1899
Budapeszt

Data i miejsce śmierci

24 października 1985
Buenos Aires

podpis

László József Bíró (ur. jako László József Schweiger 29 września 1899 w Budapeszcie, zm. 24 października 1985 w Buenos Aires w Argentynie) – węgierski wynalazca i dziennikarz. Przypisuje mu się wynalezienie długopisu w dzisiejszej formie[1][2].

Reklama długopisu (nazywanego birome) w gazecie argentyńskiej „Leoplán”, 1945

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Bíró zauważył, że farba drukowa używana do drukowania gazet szybko wysycha. Jednak atrament użyty w piórze rozmazywał się na kartce, zanim zasechł. Razem ze swoim bratem Györgyem, chemikiem, skonstruował nowy rodzaj przyboru do pisania. Wynalazcy opatentowali swój wynalazek w 1938, ale zrobili to nie na Węgrzech, lecz w Paryżu.

Długopis birome

W końcu 1938 roku László Bíró wraz z żoną Elzą Schick oraz córką opuścił Węgry, uciekając przed prześladowaniami ze strony faszystów węgierskich. Zatrzymał się w Paryżu, lecz po zajęciu go przez Niemców musiał uciekać dalej, do Argentyny.

W 1943 bracia Bíró założyli w Argentynie fabrykę produkującą ich wynalazek. Nowe długopisy spodobały się Brytyjczykom, którzy wyposażyli w nie załogi samolotów wojskowych. Od nazwiska wynalazcy bierze się alternatywne określenie długopisu w angielszczyźnie brytyjskiej: nie tylko pen, ale potocznie także biro.

W 1950 Marcel Bich zakupił od Bíró patent na długopisy, które stały się głównym produktem przedsiębiorstwa Bic.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. László Bíró, [w:] Encyclopædia Britannica [dostęp 2022-09-30] (ang.).
  2. Długopis od 65 lat na rynki [online] [dostęp 2016-09-29].