László Bíró

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
László Bíró około roku 1978

László József Bíró (ur. 29 września 1899 w Budapeszcie, zm. 24 listopada 1985 w Buenos Aires w Argentynie) – węgierski wynalazca i dziennikarz. Przypisuje mu się wynalezienie długopisu w dzisiejszej formie.

Reklama długopisu (nazywanego birome) w gazecie argentyńskiej „Leoplán”, 1945

Bíró zauważył, że farba drukarska używana do drukowania gazet szybko wysycha. Jednak atrament użyty w piórze rozmazywał się na kartce, zanim zaschnął. Razem ze swoim bratem Györgym, chemikiem, skonstruował nowy rodzaj przyboru do pisania. Odkrywcy opatentowali swój wynalazek w 1938, ale zrobili to nie na Węgrzech, lecz w Paryżu.

Długopis birome

W końcu 1938 roku László Bíró wraz z żoną Elzą Schick (także żydowskiego pochodzenia) oraz córką opuścił Węgry, uciekając przed prześladowaniami ze strony faszystów węgierskich. Zatrzymał się w Paryżu, lecz po zajęciu go przez Niemców musiał uciekać dalej, do Argentyny.

W 1943 bracia Bíró założyli w Argentynie fabrykę produkującą ich wynalazek. Nowe długopisy spodobały się Brytyjczykom, którzy wyposażyli w nie załogi samolotów wojskowych. Od nazwiska wynalazcy bierze się alternatywne określenie długopisu w angielszczyźnie brytyjskiej: nie tylko pen, ale potocznie także biro.

W 1950 Marcel Bich zakupił od Bíró patent na długopisy, które stały się głównym produktem przedsiębiorstwa Bic.