La Tirana (1875)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
La Tirana
Ilustracja
Autor José Casado del Alisal
Rok wykonania ok. 1875
Technika wykonania olej na płótnie
Rozmiar 83 × 66 cm
Muzeum Prado

La Tiranaobraz olejny hiszpańskiego malarza José Casady del Alisala przedstawiający popularną XVIII-wieczną aktorkę Maríę del Rosario Fernández (1755–1803) nazywaną La Tirana[1].

Obraz powstał ok. 1875 w czasie pobytu malarza w Rzymie, gdzie piastował stanowisko dyrektora Hiszpańskiej Akademii Sztuk Pięknych (Academia Española de Bellas Artes). Inspiracją była postać znanej hiszpańskiej aktorki teatralnej Rosario Fernández[2]. Rosario urodziła się w 1755 roku w Sewillii, występowała w teatrach w Madrycie, Barcelonie i w królewskich rezydencjach. Zawdzięczała swój przydomek mężowi Franciscowi Castellanosowi, który również był aktorem i często grywał czarne charaktery, a w szczególności tyranów. Z tego powodu partnerująca mu na scenie aktorka zyskała przezwisko La Tirana – Tyranka[3].

Aktorka bez skrępowania siedzi w zdobionym fotelu, lekko przechyla głowę. Ma na sobie niebieską suknię i wyszywaną złotem efektowną kurtkę toreadora w podobnym kolorze. Portret jest pełen zmysłowości i erotyzmu, które przejawiają się w wyzywającym, leniwym spojrzeniu kobiety oraz geście, którym przykrywa głęboki dekolt brzegiem koronkowej mantyli. Na małym palcu dłoni zawieszony jest oryginalny wachlarz z piór, który pojawia się także na innych obrazach malarza[1]. Haftowana zasłona służy za tło[2].

Casado del Alisal stosuje drobiazgowe pociągnięcia pędzlem oraz żywe, jaskrawe kolory właściwe dla stylu préciosité, który uprawia naśladując Raimunda de Madrazo. Obraz został dobrze przyjęty przez współczesnych malarzowi krytyków. Wyróżniono światło, kolor i styl, chociaż zarzucano mu brak wdzięku i wyrazistości w ekspresji twarzy aktorki[2].

U szczytu swojej kariery Rosario Fernández dwukrotnie pozowała Franciskowi Goi do portretów: La Tirana (1792) i La Tirana (1794)[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b La Tirana (hiszp.). museodelprado.es. [dostęp 2016-03-09].
  2. a b c La Tirana (hiszp.). artehistoria.com. [dostęp 2016-03-09].
  3. a b Clara Janés: Los genios de la pintura española: Goya. Madryt: SARPE, s. 88–89. ISBN 84-7700-100-6.