LabSat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
LabSat
Państwo

 Polska

Zaangażowani

SatRevolution

Rakieta nośna

Falcon 9

Miejsce startu

Cape Canaveral Air Force Station, USA

Orbita (docelowa, początkowa)
Czas trwania
Początek misji

20 grudnia 2020

Wymiary
Kształt

CubeSat 3U

Wymiary

10,0×10,0×30,0 cm[1]

Masa całkowita

3,0 kg

LabSat – polski satelita naukowy, zbudowany przez firmę SatRevolution we współpracy z Politechniką Wrocławską, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz Instytutem Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN. Misją satelity będzie prowadzenie badań wpływu mikrograwitacji i promieniowania kosmicznego na próbki biologiczne.

Projekt został wybrany do dofinansowania w ramach konkursu „Dolnośląska strefa technologii biomedycznych”[2]. Organizatorem konkursu jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju we współpracy z Województwem dolnośląskim. Wartość projektu jest szacowana na ok. 3,96 mln zł.

Satelita[edytuj | edytuj kod]

Satelita LabSat będzie 7 polskim sztucznym satelitą. Jest on tworzony przez konsorcjum naukowe składające się z lidera konsorcjum – firmy SatRevolution oraz czterech, wrocławskich instytucji naukowych. Satelita składać się będzie z platformy satelitarnej opracowywanej przez SatRevolution oraz ładunku biologicznego, zawierającego zminiaturyzowane laboratorium zintegrowane, wytworzone w oparciu o wykorzystanie technik mikrosystemów analitycznych, tzw. lab-on-chip [3]. Laboratorium zintegrowane, pozwoli na wykreowanie odpowiedniego środowiska prowadzenia badań wybranych próbek bio-medycznych w przestrzeni kosmicznej. Po umieszczeniu bio-nanosatelity na niskiej orbicie Ziemi przeprowadzony zostanie ok. 2 tygodniowy test bio-medyczny i równolegle – test referencyjny na Ziemi[4].

Satelita LabSat zostanie wyniesiony na orbitę w 2021 roku, na pokładzie rakiety Falcon 9, na mocy kontraktu z firmą Momentus Space[5][6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]