Labourd

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Labourd
Lapurdi
Flaga Labourd
Herb Labourd
Flaga Labourd Herb Labourd
Położenie Labourd
Państwo  Francja
Stolica Bajonna
Status terytorium część departamentu Pireneje Atlantyckie
Powierzchnia
 • całkowita

858 km²
Liczba ludności (1990)
 • całkowita 
 • gęstość zaludnienia
 • narody i grupy etniczne

209 913
244,7 osób/km²
Francuzi, Baskowie
Mapa Labourd

Labourd (bask. Lapurdi, gask. Labord) – była francuska prowincja, obecnie w składzie departamentu Pireneje Atlantyckie w regionie Akwitania. Tradycyjnie uznawana za jedną z prowincji Baskonii (Baskonia Północna).

Labourd stanowi zachodnią, położoną nad Zatoką Biskajską część departamentu Pireneje Atlantyckie. Od południowego zachodu (przez Pireneje) graniczy z hiszpańskimi: Guipúzcoą w Kraju Basków oraz Nawarrą. Od wschodu sąsiaduje z Dolną Nawarrą, zaś na północy, za rzeką Adour rozciągają się zaś lasy departamentu Landy (Landes).

Głównym miastem Labourd jest Bajonna, choć do wybuchu Wielkiej Rewolucji Francuskiej stolicą było oddalone o 13 km miasto Ustaritz, które było miejscem obrad baskijskich przywódców. Pozostałe warte uwagi miasta to Anglet, Biarritz, Ciboure, Hasparren, Hendaye i Saint-Jean-de-Luz.

Labourd to terytorium o powierzchni niecałych 900 km², na którym zamieszkuje nieco ponad 200 000 ludzi – jest to najludniejsza z trzech położonych we Francji baskijskich prowincji. Ponad 25% populacji posługuje się językiem baskijskim (w rejonie Bayonne-Anglet-Biarritz ok. 17%, natomiast na pozostałym obszarze 43%). Miejscowa odmiana języka baskijskiego nosi nazwę dialektu lapurdyjskiego. Prowincja posiada także długą tradycję używania dialektu gaskońskiego języka oksytańskiego, głównie w pobliżu rzeki Adour, jednak również w rozproszeniu w całym wicehrabstwie Labourd (ok. 20% w rejonie Bayonne-Anglet-Biarritz).

Zabudowa wsi Ainhoa wykazująca wpływy architektury baskijskiej

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Tomás Urzainqui, Juan M. de Olaizola: La Navarra marítima. Pamiela, 1998. ISBN 84-7681-284-1.