Przejdź do zawartości

Zazpiak Bat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zazpiak Bat
Wersja tradycyjna
Wersja współczesna

Zazpiak Bat (wym. [apiak bat]) – baskijski herb przedstawiający siedem prowincji Baskonii i reprezentujący ich jedność. Został zaprojektowany przez Jeana de Jaugaina w 1897 roku z okazji Congrès et Fêtes de la Tradition basque (dosł. zjazd i święta tradycji baskijskiej), który odbywał się w Saint-Jean-de-Luz.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Zazpiak Bat to hasło przypisywane Antoine’owi Thomsonowi d’Abbadie, odkrywcy pochodzenia baskijskiego, żyjącemu w XIX wieku. Wywodzi się ono od baskijskich słów zazpi (siedem) i bat (jeden), przez co można je tłumaczyć jako „siedem w jednym”, „siedem [stanowi] jedno”. Odnosi się ono do siedmiu tradycyjnych baskijskich prowincji.

Nazwa nawiązuje do oświeceniowego (1765) motta ukutego przez Królewskie Baskijskie Towarzystwo Przyjaciół Kraju (Real Sociedad Bascongada de Amigos del País) – Irurac bat, czyli „trzy [stanowią] jedno”. Dotyczyło ono trzech prowincji składających się na Kraj Basków. W XIX wieku powstała również wersja Laurak bat, „cztery [stanowią] jedno”, od czterech baskijskich prowincji w Hiszpanii.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotny Zazpiak Bat przedstawia tradycyjne herby sześciu baskisjkich terytoriów, kolejno: Nawarry, Gipuzkoi, Vizcai, Araby, Lapurdi i Zuberoi. Dwa ostatnie, to części składowe tzw. Północnego Kraju Basków, którego trzecią prowincją jest Dolna Nawarra. Jako że jej herb jest identyczny z herbem Nawarry właściwej, został on w Zazpiak Bat pominięty.

Współczesna wersja herbu zawiera stosowane obecnie, uproszczone herby sześciu prowincji.

Uproszczone herby baskijskich prowincji, bez koron heraldycznych.

Laurak Bat[edytuj | edytuj kod]

Laurak Bat
Obecny herb Kraju Basków
Wersja pierwotna
 Osobny artykuł: Herb Kraju Basków.

Odmiana z czterema polami, tzw. Laurak Bat stanowi obecnie herb wspólnoty autonomicznej Kraj Basków. Pierwotnie oprócz herbów Álavy, Guipúzcoi i Vizcai w polu czwartym znajdował się herb Nawarry, która stanowi odrębną wspólnotę autonomiczną. Jednak po protestach rządu Nawarry oraz późniejszej decyzji sądu, został on zastąpiony czerwonym polem.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]