Lac de Joux

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jezioro Joux
Lac de Joux
Ilustracja
Widok ze szczytu Dent de Vaulion
Położenie
Państwo  Szwajcaria
Wysokość lustra 1004 m n.p.m.
Morfometria
Powierzchnia 9,5 km²
Wymiary
• max długość
• max szerokość

10 km
1 km
Głębokość
• maksymalna

32 m
Hydrologia
Rzeki zasilające Orbe, Lionne
Rzeki wypływające Orbe
Położenie na mapie Alp
Mapa lokalizacyjna Alp
Jezioro Joux
Jezioro Joux
Ziemia46°38′22″N 6°17′09″E/46,639444 6,285833

Jezioro Joux (fr. Lac de Joux) – jezioro zajmujące większą część doliny Joux w centralnej części gór Jura, w kantonie Vaud w Szwajcarii, przy granicy z Francją.

Jezioro ma mocno wydłużony kształt. Rozciąga się z południowego zachodu na północny wschód na długości 10 km, natomiast jego największa szerokość wynosi ok. 1 km. Powierzchnia jeziora ma 9,5 km², a jego głębokość maksymalna wynosi 32 m. Powierzchnia lustra wody leży na wysokości 1004 m n.p.m.

Głównym ciekiem wodnym zasilającym jezioro Joux jest rzeka Orbe, która ma swoje źródła we Francji i wpada do jeziora na jego południowo-zachodnim krańcu. Wśród innych drobnych cieków wodnych wpadających do jeziora wyróżnia się jedynie potok Lionne. Niewielka część wód z jeziora przepływa następnie do sąsiedniego, znacznie mniejszego jeziora Brenet, natomiast większość odpływa systemem podziemnych szczelin, by pojawić się w położonych ok. 4 km. dalej i znacznie niżej Jaskiniach Vallorbe (fr. Grottes de Vallorbe).

Latem, dzięki korzystnym wiatrom, jezioro wykorzystywane jest do celów rekreacyjnych (żeglarstwo, windsurfing). Temperatura jego wód waha się wówczas od 18 do 24 °C, a więc można się w nim również kąpać. Zimą zamarza, pokrywając się z reguły grubą i dość trwałą pokrywą lodową. Do końca XIX w. lód z jeziora był wydobywany i magazynowany, a następnie wywożony do dużych ośrodków miejskich i wypoczynkowych w otoczeniu Jeziora Genewskiego (a nawet do Paryża) na potrzeby szpitali, browarów, restauracji i in.