Lagertha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lagertha, litografia Morrisa Meredith Williams (1913)

Lagertha – legendarna wikingowska tarczowniczka, władczyni dzisiejszej Norwegii i niegdyś żona słynnego Wikinga Ragnara Lodbroka. Jej opowieść, zarejestrowana przez kronikarza Saxo w XII wieku, może być odbiciem opowieści o Thorgerdzie (gerorgerðr Hölgabrúðr), nordyckim bóstwie.

Jej imię zostało zarejestrowane przez Saxo, Lathgertha, pochodzi z łacińskiego staronordyckiego Hlaðgerðr (Hlathgerth)[1]. W anglojęzycznych źródłach jest często tłumaczona jako „Lagertha”, a także została zarejestrowana jako Ladgertha, Ladgerda lub podobnie.

Życie według Saxo Grammaticusa[edytuj | edytuj kod]

Według Saxo, Lagertha mieszkała w dolinie Gaula w zachodniej Norwegii.

Opowieść Lagerthy zapisana jest we fragmentach dziewiątej księgi Gesta Danorum, dwunastowiecznego dzieła duńskiej historii historyka chrześcijańskiego Saxo Grammaticusa[2]. Według Gesta (¶ 9.4.1-9.4.11), kariera Lagerthy jako wojowniczki rozpoczęła się, gdy Frø, król Szwecji, zaatakował Norwegię i zabił norweskiego króla Siwarda. Frø wsadził kobiety z rodziny zmarłego króla do burdelu w celu publicznego upokorzenia. Słysząc o tym, Ragnar Lodbrok przybył z armią, by pomścić swojego dziadka Siwarda. Wiele kobiet wykorzystywało odzież męską i walczyło po stronie Ragnara[1]. Główną z nich i kluczem do zwycięstwa Ragnara była Lagertha. Saxo opowiada:

Lagertha, wyszkolona Amazonka, która choć miała odwagę mężczyzny, walczyła z przodu wśród najodważniejszych, z włosami luźnymi na ramionach. Wszyscy dziwili się jej niezrównanym czynom, przez jej loki lecące z tyłu zdradzały, że jest kobietą.

Pod wrażeniem jej odwagi, Ragnar zachęcał ją z daleka. Lagertha udawała zainteresowanie, a Ragnar przybył, by poprosić ją o rękę, każąc swoim towarzyszom czekać w dolinie Gaular. Został zaatakowany przez niedźwiedzia i wielkiego psa, który strzegł domu Lagerthy, niedźwiedzia zabił włócznią i zadusił go na śmierć. W ten sposób zdobył rękę Lagerthy. Według Saxo Ragnar miał z nią syna Fridleifa, a także dwie córki, których imiona nie są rejestrowane.

Po powrocie do Danii, by walczyć w wojnie domowej, Ragnar (który według Saxo wciąż był zirytowany, że Lagertha wystawiła przeciwko niemu zwierzęta) rozwiódł się z Lagerthą, aby poślubić Thorę Borgarhjört (Þóra Borgarhjǫrtr), córkę króla Herrauda (Herrauðr) ze Szwecji[1]. Zdobył rękę swojej nowej miłości po licznych przygodach, ale po powrocie do Danii ponownie stanął w obliczu wojny domowej. Ragnar wysłał do Norwegii prośbę o wsparcie, a Lagertha, która nadal go kochała, według Saxo przyszła mu z pomocą 120 statkami[2]. Kiedy w szczycie bitwy syn Ragnara Siward został ranny, Lagertha uratowała Ragnara kontratakiem.

Ladgerda, która miała niezrównanego ducha, choć delikatna figura, była pokryta jej wspaniałą odwagą, skłonnością żołnierzy do wahania się. Opowiadała o tym i leciała na tyły wroga, zaskakując ich i w ten sposób zamieniła panikę swoich przyjaciół w obóz wroga[2].

Po powrocie do Norwegii pokłóciła się z mężem i zabiła go włócznią, którą ukryła w sukni. Saxo sądzi, że wtedy „przywłaszczyła sobie całe jego imię i suwerenność; ponieważ ta najbardziej zarozumiała panna myślała, że przyjemniej będzie rządzić bez męża niż dzielić z nim tron”[2].

Stypendium[edytuj | edytuj kod]

Thorgerd, z którym Lagertha została zidentyfikowana, walcząca z Jomsvikings. Ilustracja Jenny Nyström (1895).

Źródła Saxo[edytuj | edytuj kod]

Według Judith Jesch bogata różnorodność opowieści w pierwszych dziewięciu książkach Saxo’s Gesta, w tym opowieść o Lagerthie, jest „ogólnie uważana za w dużej mierze fikcyjną”[3]. Przedstawiając kilka kobiet-wojowników w tych opowieściach, Saxo czerpał z legendy o Amazoniach z antyku klasycznego, ale także z różnych źródeł staronordyckich (szczególnie islandzkich), które nie zostały wyraźnie zidentyfikowane[3]. Obraz wojowniczek Saxo jest także zabarwiony mizoginią: tak jak większość ówczesnych duchownych, Saxo uważał kobiety za istoty seksualne. Dla niego tarczowniczki, które odrzuciły tę rolę, były przykładem nieporządku w starej pogańskiej Danii, która została później wyleczona przez Kościół i stabilną monarchię[3].

Kobieta o imieniu Hlaðgerðr, która rządzi Hlaðeyjarem, pojawia się także w sagach z VI wieku króla Scyldingów Halfdana. Daje mu dwadzieścia statków, które pomogą pokonać jego wrogów[4]. Hilda Ellis Davidson w swoim komentarzu na temat Gesty zauważa również w literaturze sugestie, że nazwa ta została użyta przez Franków, na przykład przez Luitgarde z Vermandois (ok. 914–978), i że opowieść o Lagerthie mogła pochodzić z Frankońskiej tradycji[4].

Gdy Saxo opisuje Lagerthę jako „latający nabój” (circumvolare) na tyłach wroga. Zgodnie z Jesch, przypisuje jej moc ucieczki, wskazując na pokrewieństwo z walkiriami[5]. Opowieść ta przypomina w szczególności Kárę, kochanka z Helgi Haddingjaskati, która leci nad Helgą Haddinngjaskati w bitwie jako łabędź, rzucając zaklęcia na jego poparcie[6].

Tożsamość z Thorgerdem[edytuj | edytuj kod]

Davidson uważa to za możliwe, co Nora K. Chadwick uważała za bardzo prawdopodobne[1] że Lagertha jest identyczna z Thorgerdą (gerorgerðr Hölgabrúðr), bogini odzwierciedloną w kilku opowieściach.

Thorgerd był czczony przez norweskiego władcę Haakona Sigurdssona (ok. 937–995), który mieszkał w Hlaðir (Lade). To może być początek nazwy Hlaðgerðr[4]. Dolina Gaular – gdzie mieszkała Lagertha, leży niedaleko i była w centrum kultu Thorgerda. Według Snorriego Sturlusona, siedziba żony Haakona, Thory[7]. Wreszcie opis Lagerthy przychodzącej z pomocą do Ragnara z latającymi włosami jest podobny do tego, jak Flateyjarbók opisuje Thorgerda i jej siostrę Irpę pomagającym Haakonowi[4].

Przedstawienia w fikcji[edytuj | edytuj kod]

Historyczny dramat Christen Pram Lagertha (1789) jest oparty na relacji Saxo.

Choreograf Vincenzo Galeotti oparł swój balet Lagertha (1801), był to pierwszy balet z motywem nordyckim, twórczości Prama. Zestaw do muzyki Clausa Schalla okazał się wielkim sukcesem Teatru Królewskiego Galeottiego. Został poczęty jako Gesamtkunstwerk zawierający utwory, pantomimę, taniec i początkowo także części dialogowe[8].

Lagertha (w tej roli Katheryn Winnick) jest główną postacią opartą na legendzie Saxo w serialu telewizyjnym Wikingowie z 2013 roku. Jest przedstawiana jako służąca i pierwsza żona Ragnara.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Nora K. Chadwick: The Early Cultures of North-West Europe. ISBN 978-1-107-68655-7.
  2. a b c d Saxo Grammaticus. „The Danish History, Book IX”.
  3. a b c Women in the Viking Age.
  4. a b c d The history of the Danes: books I-IX. ISBN 978-0-85991-502-1.
  5. Jesch, 179.
  6. Davidson, 154.
  7. Davidson, 152.
  8. Dans i Danmark: danseformerne ca. 1600 til 1950.