Haakon Sigurdsson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Haakon Sigurdsson
Hákon Sigurðsson
Ilustracja
Obraz Christiana Krohga przedstawiający Haakona Sigurdssona
Jarl Lade
Okres

od 961

Poprzednik

Sigurd Haakonsson

Faktyczny władca norweski
Okres

od 976
do 995

Dane biograficzne
Data śmierci

995

Przyczyna śmierci

morderstwo

Ojciec

Sigurd Haakonsson

Dzieci

Eryk z Lade
Swen z Lade

Haakon Sigurdsson Jarl, staronord. Hákon Sigurðsson, norw. Håkon Sigurdsson (zm. 995) – syn Sigurda Haakonssona, jarl norweskiego regionu Lade i faktyczny władca norweski w latach 976-995.

Haakon został władcą po śmierci swojego ojca, zamordowanego przez króla Haralda II w 961.

Harald II został zamordowany w 976. Po jego śmierci, Haakon Jarl rządził Norwegią jako wasal Haralda Sinozębego, jednak w rzeczywistości posiadał nieograniczoną władzę w królestwie. W czasie swoich rządów dokonał ataku na Götalandię, gdzie zamordował tamtejszego władcę Jarla Ottara.

Haakon był gorliwym wyznawcą nordyckich bóstw i kiedy około roku 975 Harald Sinozęby próbował siłą dokonać na nim chrystianizacji, Haakon zerwał posłuszeństwo wobec Danii. Duński atak został odparty w 986 podczas bitwy pod Hjörungavágr.

W 995 do Norwegii powrócił prawnuk Haralda PięknowłosegoOlaf I Tryggvason. W tym czasie, Haakon szybko utracił poparcie w społeczeństwie i został zamordowany[1] przez swojego przyjaciela i jednocześnie podwładnego Þormóðra Karkra. Jego dwaj synowie Eryk i Swen z Lade uciekli do Szwecji.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Praca zbiorowa: Oxford - Wielka Historia Świata. Średniowiecze. Cesarstwo Niemieckie - Arabowie na półwyspie pirenejskim. T. 17. Poznań: Polskie Media Amer.Com, 2006, s. 124. ISBN 978-83-7425-697-1.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]