Laila Freivalds

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Laila Freivalds
Laila Freivalds and Colin Powell.jpg
Laila Freivalds i Colin Powell, Waszyngton 2004
Data i miejsce urodzenia 22 czerwca 1942
Ryga
Szwecja Minister spraw zagranicznych Królestwa Szwecji
Okres od 10 października 2003
do 21 marca 2006
Przynależność polityczna Szwedzka Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza
Poprzednik p.o. Jan O. Karlsson
Następca p.o. Bosse Ringholm

Laila Ligita Freivalds[1] (ur. 22 czerwca 1942 w Rydze) – szwedzka polityk łotewskiego pochodzenia, była minister sprawiedliwości i spraw zagranicznych Szwecji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w Rydze. Jest córką Osvaldsa Freivaldsa (1905–1975), łotewskiego działacza emigracyjnego w Skandynawii i autora publikacji poświęconych Łotwie[2][3]. Pod koniec II wojny światowej znalazła się wraz z rodziną w obozie dla uchodźców w Niemczech, następnie zaś zamieszkali w Landskronie. W 1970 ukończyła prawo na Uniwersytecie w Uppsali, po czym pracowała w szwedzkim sądownictwie do 1976, a następnie w Szwedzkiej Agencji Konsumenta. Jest członkiem Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej. W 1988 została mianowana ministrem sprawiedliwości, funkcję pełniła do 1991. Ponownie objęła resort w 1994 i kierowała nim do 2000, kiedy podała się do dymisji w związku z kontrowersjami i skandalami z jej udziałem w ministerstwie. Po zabójstwie Anny Lindh w 2003 została mianowana ministrem spraw zagranicznych w rządzie Görana Perssona. Naraziła się na krytykę za brak reakcji na wydarzenia związane z tsunami w Azji w grudniu 2004, czego symbolem stała się jej obecność w teatrze dzień po katastrofie, w której zginęło wielu obywateli Szwecji. W marcu 2006 zrezygnowała z funkcji ministra spraw zagranicznych w związku z oskarżeniami o kłamstwo w sprawie nacisków MSZ na providera celem zamknięcia strony internetowej Szwedzkich Demokratów, na której zaprezentowano duńskie karykatury Mahometa. Resort spraw zagranicznych przejął tymczasowo wicepremier Bosse Ringholm.

Odznaczona m.in. Orderem Trzech Gwiazd II klasy (1997). Zamężna, ma córkę Letti, która również jest politykiem[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. W publikacjach łotewskich również Laila Freivalde, zgodnie z łotewską regułą językową nakazująca odmieniać żeńskie formy nazwisk
  2. Publikacje O. Freivaldsa dostępne w Narodowej Bibliotece Australii
  3. Osvalds Freivalds – notatka biograficzna i bibliografia (szw.)
  4. Politiken är gubbig och kan kännas trög, metro.se z 4 lipca 2006 (szw.)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]