Łotysze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Łotysze
Jānis ČaksteOskars KalpaksMarie NGidons KrēmersVaira Vīķe-FreibergaMihails TālsRainisKārlis Ulmanis
Liczebność ogółem ok. 1,5 mln
Regiony zamieszkania  Łotwa:
1 320 600
 Stany Zjednoczone:
87 564
 Rosja:
28 520
 Brazylia:
20 tys.

 Kanada:
20 tys.
 Australia:
18 938
 Wielka Brytania:
ponad 20 tys.
 Irlandia:
18 tys.

Języki łotewski
Główne religie luteranizm, katolicyzm
Pokrewne grupy etniczne Bałtowie

Łotysze (łot. latvieši) – naród bałtycki, stanowiący większość (około 62%) ludności Łotwy[1].

Współczesny naród łotewski powstał z połączenia ugrofińskiego plemienia Liwów z bałtyckimi plemionami Zemgalów, Zelów, Kurów i Łatgalów, od których pochodzi nazwa Łotwy.

Kultura Łotyszy posiada silne wpływy kultury niemieckiej i skandynawskiej z uwagi na setki lat niemieckiego i skandynawskiego (głównie szwedzkiego) panowania, dominacji i osadnictwa na terenie całej Łotwy. Łotysze ze wschodniej części kraju posiadają także wpływy kultur słowiańskich (polskiej, rosyjskiej).

Łotysze posługują się językiem łotewskim z grupy bałtyckiej języków indoeuropejskich.

Na Łotwie mieszka ok. 1,4 miliona Łotyszy. Większość z nich wyznaje protestantyzm (luteranizm). Katolicyzm przeważa na wschodzie kraju (Łatgalia). Duży jest również odsetek osób bezwyznaniowych.

Łotysze, z uwagi na wcześniejszą politykę ZSRR, stanowią na terenie Łotwy tylko nieco ponad połowę mieszkańców. Po II wojnie światowej rozpoczęła się radziecka okupacja Łotwy, na tereny tego kraju przywieziono wtedy wielu Rosjan, w większości pozostałych tam do dziś. Ponieważ wielu z nich wciąż nie uczy się języka łotewskiego, rząd Łotwy nie chce przyznać im obywatelstwa, mimo że wielu ich potomków urodziło się już na Łotwie. Podobny problem z poradziecką mniejszością rosyjską występuje w Estonii, w mniejszym stopniu na Litwie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]