Lasy Parczewskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jezioro Obradowskie

Lasy Parczewskie – lasy położone pomiędzy Kanałem Wieprz – Krzna a Tyśmienicą. Zajmują powierzchnię około 136 km²[1] i leżą w obrębie gmin Uścimów, Ostrów Lubelski, Dębowa Kłoda, Parczew, Sosnowica. Od zachodu przylegają do doliny Tyśmienicy, od wschodu, północy, a także częściowo od południa sąsiadują z polami uprawnymi. Cały kompleks położony jest w zlewni Tyśmienicy, a odwadniają go jej dopływy Ochoża, Piwonia-Bobrówka oraz Konotopa.

W trakcie okupacji hitlerowskiej był to jeden z ośrodków działalności partyzanckiej Gwardii i Armii Ludowej (min. oddział im. Adama Mickiewicza/Józefa Bema, batalion "Janusza" oraz batalion i brygada im. Jana Hołoda), Batalionów Chłopskich (pluton "Niwy") i Armii Krajowej (27 Wołyńska DP AK po przejściu na Lubelszczyznę). Od 18 do 21 lipca 1944 trwały zacięte walki partyzantów z hitlerowcami, zakończone wyparciem wojsk niemieckich z pomocą nacierającej Armii Czerwonej[2].

Dominują tutaj lasy iglaste, w mniejszym stopniu lasy mieszane, łąki i pastwiska, miejscami występują wrzosowiska. Największą powierzchnię zajmują obecnie bory sosnowe, lokalnie obserwuje się olsy, grądy, łęgi jesionowo-olchowe oraz zanikające bory bagienne i torfowiska przejściowe[3]. Licznie występowały bagna i torfowiska o zwyczajowych nazwach: Rude Bagno, Uroczysko Hryc, Cygański Kąt czy Ochoża. Dzisiaj są to powierzchnie pokryte drzewostanem, a na terenie dawnego bagna Ochoża funkcjonuje plantacja borówki amerykańskiej.

Występuje tu około 23 gatunków ptaków, w tym: bocian biały, bocian czarny, podgorzałka[1], trzmielojad, bielik, orlik krzykliwy i derkacz[3]. W 2010 roku cały kompleks leśny uznano za ostoję ptaków IBA[1].

W sąsiedztwie lasów znajdują się śródleśne jeziora: Czarne Gościnnieckie, Obradowskie (rezerwat przyrody), Kleszczów[3] oraz stawy: Wiklik, Rumieniec, Płonne, Prokop użytkowane gospodarczo.

Przez Lasy Parczewskie biegnie turystyczny Szlak Partyzancki, oznaczony kolorem czerwonym i szlak zielony „Leśny”.

Na obszarze Lasów Parczewskich znajdują się 3 rezerwaty przyrody:

Znajduje się tu także Park Krajobrazowy Pojezierze Łęczyńskie oraz Poleski Obszar Chronionego Krajobrazu, w pobliżu zaś także Poleski Park Narodowy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c PL099 Parczew forests. BirdLife Data Zone. [dostęp 3 kwietnia 2019].
  2. praca zbiorowa: Encyklopedia Powszechna PWN. T. 3. M-R. Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1975, s. 457.
  3. a b c Krzysztof Wołkowicz: Obszary Natura 2000. Nadleśnictwo Parczew, 5 marca 2014.