Lasy miejskie w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśniej Lasów Miejskich Warszawa przy ul. Rydzowej 1a

Lasy miejskie w Warszawie – kompleks lasów miejskich znajdujący się w obrębie miasta stołecznego Warszawy, zarządzany przez jednostkę budżetową miasta pod nazwą Lasy Miejskie-Warszawa.

Własność[edytuj | edytuj kod]

Warszawa posiada w swoich granicach administracyjnych około 7200 ha lasów, co stanowi 15% obszaru miasta, z czego:

 • lasy miejskie o powierzchni ok. 2700 ha
 • lasy prywatne o powierzchni ok. 3200 ha pod nadzorem Prezydenta m.st. Warszawy (starosty)
 • lasy stanowiące własność Skarbu Państwa w zarządzie Lasów Państwowych (Nadleśnictwo Jabłonna, Nadleśnictwo Drewnica, Nadleśnictwo Celestynów, Nadleśnictwo Chojnów) o powierzchni około 1200 ha.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki lasów miejskich w Warszawie to okres międzywojenny, w 1938 wykupiono z dóbr wilanowskich Las Kabacki na potrzeby rekreacji mieszkańców miasta. Wcześniej lasami miejskimi były już Las Bielański i Las Młociński (110 ha wykupione przez miasto już w 1907). Od roku 1950 lasy te stały się własnością Skarbu Państwa, a w 1963 zapadła decyzja o prowadzeniu odrębnej gospodarki leśnej miasta. Decyzją Ministerstwa Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego przekazano na rzecz miasta część kompleksów leśnych z Kampinoskiego Parku Narodowego oraz Nadleśnictwa Drewnica i Jabłonna oraz lasów samorządu miejskiego. Za gospodarkę w tych lasach odpowiadało Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Ogrodniczych (MPRO). Zgodnie z ustawą o lasach z 1991 r. z późn. zm., Minister Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa decyzjami z dnia 18.11.1996 r. przekazał m.st. Warszawie niektóre grunty leśne Skarbu Państwa w bezterminowe użytkowanie dla potrzeb nauki, dydaktyki i masowego wypoczynku mieszkańców.

W roku 1995 w związku ze zmianą ustroju Warszawy, Zarząd Miasta Stołecznego Warszawy obowiązki prowadzenia gospodarki leśnej i utrzymania tamże czystości przekazał Zarządowi Oczyszczania Miasta, w którym utworzono Dział Lasów. Jednocześnie grunty leśne o nieuregulowanym stanie prawnym we władaniu dawnych gmin warszawskich oraz lasy skomunalizowane zarządzane były przez gminy. W latach 1998-2002 dodatkowy nadzór nad gospodarką w lasach nie będących własnością Skarbu Państwa sprawował Starosta Warszawski. W roku 2002 zadania te przejął Prezydent m.st. Warszawy, w którego imieniu zadania te wykonuje Biuro Ochrony Środowiska. W 2007 powołano jednostkę budżetową Lasy Miejskie-Warszawa, która zarządza wszystkimi terenami leśnymi pozostającymi w gestii miasta[1].

Organizacja[edytuj | edytuj kod]

Lasy miejskie składają się ogółem z 27 kompleksów leśnych (zarządzanych przez Lasy Miejskie – Warszawa, Lasy Państwowe i inne jednostki):

 1. Las Dąbrówka Szlachecka oraz Las Henryków
 2. Choszczówka
 3. Las Białołęka Dworska
 4. Tarchomin
 5. Las Nowa Warszawa (zwany także Lasem Młocińskim)
 6. Las Młociny (zwany także Parkiem Młocińskim)
 7. Huta Warszawa
 8. Dęby Młocińskie
 9. Las Bemowo
 10. Las Lindego
 11. Las Bielański
 12. Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Olszyna
 13. Lasek na Kole
 14. Las Bródno
 15. Las Kawęczyn
 16. Las Mokry Ług
 17. Olszynka Grochowska
 18. Las Matki Mojej
 19. Las Sobieskiego
 20. Wiśniowa Góra
 21. Międzylesie
 22. Aleksandrów
 23. Karolew
 24. Rezerwat Morysin
 25. Rezerwat Skarpa Ursynowska
 26. Rezerwat Las Natoliński
 27. Las Kabacki

W zarządzie m.st. Warszawy znajduje się 15 kompleksów leśnych podzielonych na cztery obwody leśne:

 • Obwód leśny Las Sobieskiego (1353 ha)[2]:
  • Las Matki Mojej
  • Olszynka Grochowska
  • Las Bródno
  • Las Sobieskiego

Inne informacje[edytuj | edytuj kod]

Lasy Miejskie – Warszawa od 2008 prowadzą Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt. Do 2015 jego siedziba mieściła się w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie, od grudnia 2015 przy siedzibie jednostki w kompleksie leśnym Las Sobieskiego[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Leśny Kompleks Promocyjny również w Warszawie. W: Urząd m.st. Warszawy [on-line]. um.warszawa.pl, 30 grudnia 2010. [dostęp 2019-02-20].
 2. a b c d Lasy Miejskie - Warszawa - Obwody leśne (pol.). lasymiejskie.waw.pl. [dostęp 2015-03-09].
 3. Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt. W: Lasy Miejskie – Warszawa [on-line]. lasymiejskie.waw.pl, 1 marca 2018. [dostęp 2019-08-27].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]