Las Białołęka Dworska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Las Białołęka Dworska
Ilustracja
Fragment lasu Białołęka Dworska
Państwo  Polska
Miejscowość Warszawa
Dzielnica Białołęka
Powierzchnia ok. 250 ha
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Las Białołęka Dworska
Las Białołęka Dworska
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Las Białołęka Dworska
Las Białołęka Dworska
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Las Białołęka Dworska
Las Białołęka Dworska
Ziemia52°21′04″N 21°00′19″E/52,351111 21,005278

Las Białołęka Dworska – kompleks leśny w północno-wschodniej części Warszawy, w dzielnicy Białołęka, na terenie osiedla Białołęka Dworska.

Jest czwartym pod względem wielkości lasem na terenie miasta[1]. Zajmuje obszar ok. 250 hektarów.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Od północnego zachodu graniczy z lasami Choszczówki, od północy z lasami legionowskimi. Wraz z lasem Choszczówki wchodzi w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego Warszawa, który podlega pod Nadleśnictwo Jabłonna wchodzące w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Warszawa[2].

Las Białołęka Dworska to siedlisko borowe z dominacją drzewostanu sosnowego i domieszką brzozy w wieku 30-50 lat[3]. Na terenie lasu spotyka się także inne gatunki drzew, m.in. dąb szypułkowy. Jego charakterystyczną cechą jest położenie znacznej części lasu na naturalnych wydmach śródlądowych. Jest siedliskiem wielu gatunków zwierząt i roślin. Do najważniejszych przedstawicieli ssaków należą lisy, dziki, sarny oraz zające. Wśród ptaków spotkać można będącego pod ochroną dzięcioła czarnego. Często spotykane są wilgi, drozdy oraz sójki. Rzadziej zaobserwować można jastrzębia oraz kruki. Z gadów nierzadko natknąć można się na padalca. Występuje tam wiele gatunków grzybów, w tym borowiki, maślaki oraz podgrzybki[potrzebny przypis].

Przed II wojną światową na tym terenie dużą popularnością cieszyło się narciarstwo. Ze szlaków narciarskich korzystali przyjezdni z Warszawy oraz okolic. Na wzór górskich szlaków turystycznych wytyczone były szlaki narciarskie (łatwiejsze i trudniejsze), które prowadziły przez okoliczne wzniesienia aż do wsi Grabina czy Józefów koło Rembelszczyzny. Od wiosny do jesieni przyjeżdżały tam drużyny harcerskie, organizujące wycieczki oraz urządzające biwaki[4].

W roku 1944 na terenie kompleksu leśnego oraz na terenie pobliskich osiedli Płudy i Białołęka Dworska rozegrała się bitwa pancerna pomiędzy nacierającą od strony Radzymina Armią Czerwoną, a wycofującymi się jednostkami niemieckimi[4]. Osiedli broniła elitarna 1 Dywizja Pancerno-Spadochronowa Hermann Göring[5]. Po wojnie pozostało tam wiele sprzętu wojskowego, a także wraki pojazdów opancerzonych i czołgów. Jeden z ostatnich – znajdujących się w pobliżu ulicy Lidzbarskiej wrak niemieckiego czołgu Pantera – został prawdopodobnie pocięty i przetopiony na stal w Hucie Warszawa w połowie lat 70[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Las Białołęka Dworska. zielonamapa.waw.pl. [dostęp 2019-06-19].
  2. Lasy Państwowe: Leśny Kompleks Promocyjny.
  3. Dzielnica Białołęka: Tereny leśne.
  4. a b c Zdzisław Bzinkowski: Białołęka Dworska.
  5. Jan Bukowski: Białołęka Dworska, jaką zapamiętałem. W: Urząd Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy [on-line]. [dostęp 2019-06-19].