Przejdź do zawartości

Las Białołęka Dworska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Las Białołęka Dworska
Ilustracja
Fragment lasu Białołęka Dworska
Państwo

 Polska

Miejscowość

Warszawa

Dzielnica

Białołęka

Powierzchnia

ok. 250 ha

Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, blisko górnej krawiędzi nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Las Białołęka Dworska”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Las Białołęka Dworska”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Las Białołęka Dworska”
Ziemia52°21′04″N 21°00′19″E/52,351111 21,005278
Podkast z serii Lasy Warszawy

Las Białołęka Dworska – kompleks leśny w północno-wschodniej części Warszawy, w dzielnicy Białołęka, na terenie osiedla Białołęka Dworska.

Jest czwartym pod względem wielkości lasem na terenie miasta[1]. Zajmuje obszar ok. 250 hektarów.

Od północnego zachodu graniczy z lasami Choszczówki, od północy z lasami legionowskimi. Wraz z lasem Choszczówki wchodzi w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego Warszawa, który podlega pod Nadleśnictwo Jabłonna wchodzące w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Warszawa[2].

Las Białołęka Dworska to siedlisko borowe z dominacją drzewostanu sosnowego i domieszką brzozy w wieku 30-50 lat[3]. Na terenie lasu spotyka się także inne gatunki drzew, m.in. dąb szypułkowy. Jego charakterystyczną cechą jest położenie znacznej części lasu na naturalnych wydmach śródlądowych. Jest siedliskiem wielu gatunków zwierząt i roślin. Do najważniejszych przedstawicieli ssaków należą lisy, dziki, sarny oraz zające. Coraz częściej okoliczne lasy odwiedzane są również przez gatunki występujące w rejonie Puszczy Kampinoskiej, takie jak łosie[4] i borsuki. Wśród ptaków spotkać można będącego pod ochroną dzięcioła czarnego. Często spotykane są wilgi, drozdy oraz sójki. Rzadziej zaobserwować można jastrzębia oraz kruki. Z gadów nierzadko natknąć można się na padalca. Występuje tam wiele gatunków grzybów, w tym borowiki, maślaki oraz podgrzybki[potrzebny przypis].

Przed II wojną światową na tym terenie dużą popularnością cieszyło się narciarstwo. Ze szlaków narciarskich korzystali przyjezdni z Warszawy oraz okolic. Na wzór górskich szlaków turystycznych wytyczone były szlaki narciarskie (łatwiejsze i trudniejsze), które prowadziły przez okoliczne wzniesienia aż do wsi Grabina czy Józefów koło Rembelszczyzny. Od wiosny do jesieni przyjeżdżały tam drużyny harcerskie, organizujące wycieczki oraz urządzające biwaki[5].

W roku 1944 na terenie kompleksu leśnego oraz na terenach pobliskich osiedli Płudy i Białołęka Dworska rozegrała się bitwa pancerna pomiędzy nacierającą od strony Radzymina Armią Czerwoną, a wycofującymi się jednostkami niemieckimi[5]. Osiedli broniły elitarna niemiecka 19 Dywizja Pancerna i oddziały 3 Dywizji Pancernej SS "Totenkopf" IV Korpusu Pancernego SS[6][7]. Po wojnie pozostało tam wiele sprzętu wojskowego, a także wraki pojazdów opancerzonych i czołgów. Jeden z ostatnich – znajdujący się w pobliżu ulicy Lidzbarskiej wrak niemieckiego czołgu Pantera – został prawdopodobnie pocięty i przetopiony na stal w Hucie Warszawa w połowie lat 70[5].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Las Białołęka Dworska. zielonamapa.waw.pl. [dostęp 2019-06-19].
  2. Lasy Państwowe: Leśny Kompleks Promocyjny.
  3. Dzielnica Białołęka: Tereny leśne.
  4. Łoś spacerował po Białołęce. Akcja strażników na Modlińskiej [online], Warszawa i Mazowsze - najnowsze wiadomości w RDC [dostęp 2021-12-19] (pol.).
  5. a b c Zdzisław Bzinkowski: Białołęka Dworska.
  6. Sobczak 1978 ↓, s. 247.
  7. Jan Bukowski: Białołęka Dworska, jaką zapamiętałem. [w:] Urząd Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy [on-line]. [dostęp 2019-06-19].

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Kazimierz Sobczak: Lenino-Warszawa-Berlin. Wojenne dzieje 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1978.