Lata nauki Wilhelma Meistra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lata nauki Wilhelma Meistra
Wilhelm Meisters Lehrjahre
ilustracja
Autor

Johann Wolfgang von Goethe

Typ utworu

bildungsroman

Wydanie oryginalne
Język

niemiecki

Data wydania

1795–1796

Lata nauki Wilhelma Meistra (niem. Wilhelm Meisters Lehrjahre) – powieść z gatunku bildungsroman autorstwa Johanna Wolfganga Goethego. Po raz pierwszy ukazała się w latach 1795/1796. Powieść składa się z ośmiu ksiąg i opiera się treściowo na nieopublikowanym za życia Goethego fragmencie teatralnym Posłannictwo teatralne Wilhelma Meistra.

Polski przekład Piotra Chmielowskiego ukazał się w Warszawie w 1893 roku (w tomie Wilhelm Meister: (obie części)).

W 2020 roku, nakładem wydawnictwa Kronos ukazał się również drugi przekład dzieła "Lata nauki Wilhelma Meistra", przełożyli Wojciech Kunicki, Ewa Szymani, posłowiem i komentarzem opatrzył Wojciech Kunicki (Fundacja Augusta hr. Cieszkowskiego), Warszawa 2020

Luźną adaptacją powieści jest film Fałszywy ruch w reżyserii Wima Wendersa.

Późniejszym dopełnieniem tej powieści są Lata wędrówki Wilhelma Meistra (Wilhelm Meisters Wanderjahre, 1821, wyd. pol. 1893)

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Wilhelm Meister to młody kupiec, który uważa, że jego powołaniem jest zostać aktorem dramatycznym, odkąd rodzice kupili mu teatrzyk kukiełkowy. Zatrudnia się w wędrownej trupie i odkrywa świat, miłość, kręgi towarzyskie. Jego zdaniem literatura i teatr mogą zmieniać społeczeństwo, ponieważ pozwalają zbliżyć do siebie rzeczywistość i ideał, dwa nierozdzielne bieguny.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]