Lejkóweczka postrzępiona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lejkóweczka postrzępiona
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

pieczarkowce

Rodzina

Incertae sedis

Rodzaj

lejkóweczka

Gatunek

lejkóweczka postrzępiona

Nazwa systematyczna
Clitocybula lacerata (Scop.) Métrod
Revue Mycol., Paris 17(1): 74 (1952)

Lejkóweczka postrzępiona (Clitocybula lacerata (Scop.) Métrod) – gatunek grzybów z rzędu pieczarkowców (Agaricales)[1].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Clitocybe, Incertae sedis, Agaricales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy takson ten opisał w 1772 r. Joannes Antonius Scopoli nadając mu nazwę Agaricus laceratus. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę, nadał mu Georges Métrod w 1952 r.[1]

Ma 8 synonimów. Niektóre z nich:

  • Baeospora lacerata (Scop.) Zerova 1979
  • Collybia lacerata Gillet 1876
  • Fayodia lacerata (Scop.) Singer 1944
  • Hydropus laceratus (Scop.) Kühner 1980[2].

Polską nazwę zaproponował Władysław Wojewoda w 2003 r.[3]

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Kapelusz

Średnica 1,5–4 cm, początkowo szeroko wypukły, później płaski, w końcu płytko pogłębiony. Powierzchnia z przylegającymi, promieniście ułożonymi włókienkami, w stanie świeżym tłusta, jasnoszara, z szarobrązowym środkiem[4].

Blaszki

Zbiegające na trzon, rzadkie, z międzyblaszkami, woskowate, kruche, białe. Charakterystyczną cechą jest występowanie poprzecznych anastomoz[4].

Trzon

Wysokość 3–4 cm, grubość 2–5 mm, cylindryczny lub nieco rozszerzony na wierzchołku, pusty wewnątrz. Powierzchnia bardzo drobno owłosiona lub niemal naga, biaława do jasnoszarej[4].

Miąższ

Cienki, białawy do szarawego, nie zmienia się podczas krojenia. Zapach i smak piżmowy i nieprzyjemny[4].

Cechy mikroskopowe

Podstawki 4-sterygmatowe. Pleurocystyd i cheilocystyd brak. Zarodniki 6–9,5 × 3,5–5 µm, elipsoidalne, gładkie, szkliste w KOH, słabo amyloidalne. Strzępki w skórce o szerokości 2,5–5 µm, gładkie, szkliste w KOH, ze sprzążkami[4].

Gatunki podobne

Lejkóweczka postrzępiona bywa mylona z pieniążnicą szerokoblaszkową (Megacollybia platyphylla)[3], Megacollybia rodmanii i niektórymi lejkówkami. Odróżnia się od nich poprzecznymi anastomozami w blaszkach i mikroskopowo, zwłaszcza amyloidalnymi zarodnikami. Od lejkówek lejkóweczka postrzępiona odróżnia się stosunkowo dużymi rozmiarami, tendencją do wzrostu gromadnego lub w luźnych skupiskach oraz mikroskopijnymi szczegółami budowy[4].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Znane jest występowanie lejkówki rowkowanej w Ameryce Północnej, Środkowej, Europie, Afryce i Azji. Najwięcej stanowisk podano w Europie[5]. W Polsce W. Wojewoda w 2003 r. przytoczył tylko 4 stanowiska tego gatunku[3]. Bardziej aktualne stanowiska podaje internetowy atlas grzybów[6]. Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Ma status V– gatunek narażony na wymarcie, który w najbliższej przyszłości zapewne przesunie się do kategorii wymierających, jeśli nadal będą działać czynniki zagrożenia[7].

Grzyb saprotroficzny nadrzewny występujący w lasach na martwym drewnie leżącym na ziemi, zwłaszcza jodły i świerka[3], ale także na drewnie drzew liściastych. Często wyrasta na zagrzebanych w ziemi kawałkach drzewa, wskutek czego wydaje się, że rośnie na ziemi. Owocniki tworzą się pojedynczo, w rozproszeniu, w kępkach lub w luźnych skupiskach latem i jesienią[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2022-12-28] (ang.).
  2. Species Fungorum [online] [dostęp 2022-12-28] (ang.).
  3. a b c d Władysław Wojewoda, Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003, ISBN 83-89648-09-1.
  4. a b c d e f g Michael Kuo, Clitocybula lacerata [online], Mushroom Expert [dostęp 2022-12-28] (ang.).
  5. Występowanie Clitocybula lacerata na świecie (mapa) [online], gbif.org [dostęp 2022-12-28] (ang.).
  6. Aktualne stanowiska lejkóweczki postrzępionej w Polsce [online], grzyby.pl [dostęp 2022-12-28].
  7. Zbigniew Mirek i inni, Czerwona lista roślin i grzybów Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, PAN, 2006, ISBN 83-89648-38-5.