Leonard Straszyński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Leonard Straszyński
Ilustracja
Leonard Straszyński, Pojednanie Kmity z królem Zygmuntem Augustem
Data i miejsce urodzenia

1827
Tokarówka

Data i miejsce śmierci

1879
Żytomierz

Narodowość

polska

Alma Mater

Cesarska Akademia Sztuk Pięknych w Petersburgu

Dziedzina sztuki

malarstwo

Leonard Ludwik Straszyński (ur. 1827 w Tokarówce, zm. 1879 w Żytomierzu) – polski malarz i litograf.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Tokarówce w guberni kijowskiej, na terenie obecnej Ukrainy. Syn Wilhelma Straszyńskiego.

Po ukończeniu nauki w gimnazjum w Kijowie, od 1847 studia artystyczne odbywał w Cesarskiej Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Malarstwo studiował u profesora Aleksieja Markowa. W 1850 odznaczony małym srebrnym medalem za portret króla Leara. W 1854 nagrodzony złotym medalem za obraz Śmierć Ricchio odznaczający się wyjątkową ekspresją. Studia ukończył w 1855 z wielkim złotym medalem. Jego obraz dyplomowy Wallenstein, herzog Frydlandu, pogromca protestantów i postrach rodów feudalnych, przybywa z żołnierzami, jako zwycięzca, do zdobytego zamku jednego z władców protestanckich zakupiła rodzina cesarska. Otrzymał stypendium zagraniczne na okres sześciu lat i wyjechał do Paryża w 1856. Wkrótce przeniósł się do Brukseli. Zwiedził Niemcy i Włochy (w 1860 był w Rzymie).

Uzyskał tytuł akademika petersburskiej Cesarskiej Akademii Sztuk Pięknych w 1862. W muzeum akademickim eksponowane są portrety kardynałów Mazarina i Richelieu jego autorstwa. Był członkiem rzymskiej Academia di Quiritta. Około 1867 wyjechał do Londynu, gdzie pozostał do 1871. Po powrocie do kraju mieszkał w Warszawie i Żytomierzu.

Malował portrety, obrazy o tematyce historyczno-rodzajowej i religijnej. Posługiwał się różnymi technikami, obok olejnej także akwarelą i pastelem, tworzył rysunki. W ostatnich latach życia zmuszony zaprzestać pracy artystycznej wskutek paraliżu rąk.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • W. K. Wesołowski: Galeria obrazów Carskiej Akademii Sztuk Pięknych – katalog kolekcji hrabiego N. A. Kuszelowa-Bezborodko, Petersburg 1886.
  • N. N. Pietrow: Historia Carskiej Akademii Sztuk Pięknych w setną rocznicę założenia – zbiór materiałów, Petersburg 1864-1866.
  • Słownik malarzy polskich, Wydawnictwo Arkady, Warszawa 2001.
  • Skimborowicz H: Leonard Straszyński. Artysta - malarz. W: Sprawozdanie komitetu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych za rok 1878, s. 66-67 (online dostęp: 13.06.2017 Dostępny w internecie).