Leontopolis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Leontopolis, Leonto (gr. Λεόντων πόλις, Λεοντώ)[1][2] lub łac.: Leontos Oppidum[3] lub eg.: Taremu – miasto Starożytnego Egiptu znane dziś jako Tell al Muqdam.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Miasto było zlokalizowane w centralnej części Delty Nilu. Była to stolica 11. nomu Dolnego Egiptu, która prawdopodobnie stanowiła centrum faraonów z XXIII dynastii. Najwcześniejszym pisarzem wspominającym nom lub samo miasto jest Strabon, co prawdopodobnie wskazuje na jego późne pochodzenie.

Grecka nazwa miasta oznacza „Miasto Lwów”, z powodu obecności świątyń bogiń w postaci związanej z lwicami Bastet i Sechmet oraz jej syna, Maahesa, lwiego księcia. Żywe lwy były trzymane w świątyniach w okresie greckiej okupacji.

W II wieku p.n.e. w pobliżu Leontopolis Żydzi wznieśli świątynię i ołtarz ofiarny[4][5]. Według Józefa Flawiusza świątynia w Leontopolis istniała 343 lata, choć na ogół przyjmuje się, że liczba ta powinna być zmniejszona do 243. Została ona zamknięta na polecenie Wespazjana albo przez gubernatora Egiptu, Juliusza Lupusa, albo przez jego następcę, Paulinusa około trzech lat po zburzeniu w roku 70 n.e. świątyni w Jerozolimie. Dary ofiarne oraz całe wyposażenie zostało skonfiskowane do skarbca Wespazjana, który obawiał się, że ta świątynia w Egipcie może stać się nowym zalążkiem żydowskiej rebelii[6].

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Badacze starożytności przez długi czas byli podzieleni co do miejsca rzeczywistych ruin Leontopolis. Według D'Anville miasto obejmowało kopiec zwany Tel-Essabè (Tel es-sab`) lub Lwie Wzgórze[7]. Jomard zaś twierdził, że starożytne Leontopolis reprezentują niektóre kurhany w pobliżu miejscowości El-Mengaleh w Delcie Nilu, i ta lokalizacja przypuszczenie lepiej opowiada danym podanym przez Ksenofonta z Efezu[8]. William Smith umieszczał miasto w znacznej odległości na południe od rzeczywistego miejsca.

Współcześnie badacze identyfikują Leontopolis z Tell al Muqdam.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Ptolemeusz iv. 5. § 51, Strabon xvii. str. 802, 812
 2. Hieronim, Adversus Jovinianum ii. 6
 3. Pliniusz Starszy v. 20. s. 17
 4. Józef Flawiusz, Dawne dzieje Izraela, XIII, III, 1
 5. Józef Flawiusz, Wojna żydowska, VII, X, 2, 3
 6. Leontopolis (ang.)
 7. Comp. Champollion, l'Egypte, vol. ii. str. 110, seq
 8. Ephesiaca, iv. str. 280, ed. Bipont

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Barrington Atlas of the Greek and Roman World, Richard J. A Talbert (oprac.) i inni, Princeton, N.J.: Princeton University Press, 2000, s. 74, ISBN 0-691-03169-X, ISBN 978-0-691-03169-9, OCLC 864203982.
 • Hans Bonnet: Leontopolis (2.), in: Lexikon der ägyptischen Religionsgeschichte, Hamburg 2000 ISBN 3-937872-08-6 S. 423.
 • W. M. Flinders Petrie: Hyksos and Israelite Cities, London 1906.
 • Max Küchler: Leontopolis in: Religion in Geschichte und Gegenwart. Handwörterbuch für Theologie und Religionswissenschaft. (RGG) 4. Auflage, Mohr Siebeck, Tübingen 2002, str. 274.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]