Przejdź do zawartości

Sechmet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sechmet
bogini wojny, zemsty, chorób, Dolnego Egiptu
Ilustracja
Sechmet na reliefie ze świątyni w Kom Ombo
Występowanie

mitologia egipska

Teren kultu

starożytny Egipt

Rodzina
Mąż

Ptah

Dzieci

Nefertum

Dwa posągi stojącej Sechmet (Muzeum Egipskie w Berlinie)

Sechmet (Sachmet, Sachmis, Sekmet) – w mitologii egipskiej bogini wojny[1], zemsty i chorób, a także bogini opiekuńcza Dolnego Egiptu.

W dosłownym tłumaczeniu jej imię znaczy "Mocarna"[2]. Początkowo prawdopodobnie była to lokalna (z miejscowości Rehes) bogini nomu leontopolitańskiego (Dolny Egipt)[potrzebny przypis]. W Memfis była małżonką Ptaha i matką Nefertuma[2]. Czczona też, wraz z Hathor i Mut, w Karnaku.

Przedstawiano ją jako stojącą lub siedzącą na tronie kobietę z głową lwicy. Nosiła na głowie dysk słoneczny, ozdobiony okazałym wężem ureuszem. Sechmet trzymała w ręce znak życia anch[2]. Niekiedy na głowie bogini umieszczano koronę złożoną ze strusich piór i krowich rogów. Podkreślano w ten sposób jej utożsamienie z boginią Hathor, będącej Okiem Ra. Długa, sięgająca kostek, obcisła suknia bez rękawów, szeroki naszyjnik i bransolety to jedyne elementy stroju bogini.

Kapłani Sechmet tworzyli specjalne zrzeszenie uzdrowicieli, którzy za pomocą magii walczyli z chorobami.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dembska Albertyna, 1995: Kultura starożytnego Egiptu: słownik, hasło Sachmet. Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa
  2. a b c Dembska