Przejdź do zawartości

Levanzo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Levanzo
Ilustracja
Kontynent

Europa

Państwo

 Włochy

Akwen

Morze Śródziemne

Powierzchnia

5,2 km²

Położenie na mapie Włoch
Mapa konturowa Włoch, na dole znajduje się punkt z opisem „Levanzo”
Ziemia38°00′N 12°26′E/38,000000 12,433333
Malowidła naskalne z Levanzo

Levanzo (w języku sycylijskim Lèvanzu, w starożytności znana jako Phorbantia) – wyspa na Morzu Śródziemnym, w archipelagu Egadów, należąca do Włoch.

Levanzo jest najmniejszą z trzech głównych wysp archipelagu. Leży 13 km na zachód od miasta Trapani na północno-zachodnim wybrzeżu Sycylii. Jej powierzchnia wynosi 5,82 km², najwyższym wzniesieniem jest Pizzo dei Monaco, o wysokości 278 m n.p.m. Pomiędzy wyspą a wybrzeżem sycylijskim znajdują się jeszcze dwie małe, niezamieszkane wysepki: Maraone i Formica.

Większość mieszkańców Levanzo mieszka w jedynej miejscowości i porcie wyspy, noszącym tę samą nazwę. Levanzo wraz z wyspami Marettimo i Favignana tworzą gminę Favignana, wchodzącą w skład prowincji Trapani. Głównymi zajęciami ludności wyspy jest rybołówstwo, szczególnie połów tuńczyków, tradycyjne rzemiosło oraz obsługa turystów.

W nadmorskiej grocie La Grotta del Genovese malarka włoska Francesca Minellono odkryła w 1949 neolityczne malowidła naskalne, gruntownie badane przez profesora Paolo Graziosi i datowane na około 9200 lat p.n.e. Grota z malowidłami jest udostępniana turystom.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]