Li (nazwisko)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chiński znak oznaczający Li

Li lub w zangielszczonej wersji Lee - transliteracja pewnej liczby chińskich nazwisk. Spośród nich nazwisko 李 (pinyin: Lǐ) jest najpopularniejszym nazwiskiem w Chinach i jednocześnie najpopularniejsze na całym świecie. 李 oznacza po chińsku śliwa. Nazwisko to nosi w sumie 108 milionów osób, z czego 103 miliony w samych Chinach i 5 milionów za granicą (dane na rok 2002). Nazwisko Li z Chin zostało zapożyczone przez Koreańczyków (transkrybowane zwykle jako Lee) i Wietnamczyków (po wietnamsku Lý).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nazwisko Li należy do nazwisk chińskich o stosunkowo krótkiej potwierdzonej historii. Pierwszą osobą o tym nazwisku opisaną w chińskich dziełach historycznych jest filozof Laozi, który według niektórych źródeł naprawdę miał nazywać się 李耳 Li Er. Niektórzy badacze twierdzą jednak, że wyraz Li Er w rzeczywistości pochodzi z języka starożytnego chińskiego państwa Chu, gdzie miał znaczyć tygrys i był przydomkiem totemicznym. Nazwisko Li stało się popularne dopiero w V wieku; nosili je cesarze dynastii Tang.

Według wersji legendarnej, pierwszym człowiekiem noszącym nazwisko Li był cesarz Zhuanxu, żyjący rzekomo przed rokiem 2000 p.n.e. Miał charakterystyczną cechę u nóg: cztery pierwsze palce u nóg miał bardzo proste, a ostatni - wykrzywiony do środka stopy. Jego syn, kolejny Li, odziedziczył tę cechę. Tylko te osoby o nazwisku Li, które posiadają tę szczególną cechę, miały być prawdziwymi spadkobiercami tego nazwiska i potomkami cesarza Zhuanxu.

Znane osoby[edytuj | edytuj kod]