Przejdź do zawartości

Liard

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Liard
ilustracja
Kontynent

Ameryka Północna

Państwo

 Kanada

Lokalizacja

Jukon, Kolumbia Brytyjska, Terytoria Północno-Zachodnie

Rzeka
Długość 1115 km
Źródło
Miejsce Góry Pelly
Współrzędne

61°14′56,8″N 131°40′07,0″W/61,249100 -131,668600

Ujście
Recypient Mackenzie
Współrzędne

61°50′49,5″N 121°17′30,5″W/61,847079 -121,291809

Położenie na mapie Kanady
Mapa konturowa Kanady, po lewej znajduje się punkt z opisem „źródło”, poniżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Główne rzeki zachodniej Kanady

Liardrzeka płynąca przez trzy prowincje kanadyjskie: Jukon, Kolumbia Brytyjska i Terytoria Północno-Zachodnie.

Ze źródła w Górach Pelly w południowo-wschodniej części Jukon, płynie 1115 km w kierunku południowo-wschodnim przez Kolumbię Brytyjską, zaznaczając północny kraniec Gór Skalistych, a następnie zmienia kierunek półkolem ku północnemu wschodowi z powrotem do Jukonu i Terytorii Północno-Zachodnich, aby ujść do rzeki Mackenzie w pobliżu Fort Simpson. Rzeka nawadnia około 277 100 kilometrów kwadratowych powierzchni lasów tundry północnej.

Obszar wzdłuż rzeki na terytorium Jukon zwany jest ”Doliną Rzeki Liar”, a Autostrada Alaska ciągnie się częściowo wzdłuż biegu rzeki.

Historia odkrycia[edytuj | edytuj kod]

Pochodzenie nazwy rzeki jest niejasne, wiadomo tylko, że ma związek z francuską nazwą oznaczającą topolę, która powszechnie rośnie wzdłuż części odcinka rzeki.

John McLeod z Hudson Bay Company, jako pierwszy Europejczyk przemierzył dłuższy odcinek tej rzeki. Wyruszając z Fort Simpson dnia 28 czerwca, 1831 roku, McLeod i ośmiu innych przebrnęli rzekę docierając w nieco powyżej sześć tygodni do dopływu Dease, nadając mu nazwę. Cztery dni później dotarli do rzeki Frances, omyłkowo udając się jej nurtem, myśląc, że jest to główna odnoga.

W dziewięć lat później Robert Campbell również z Hudson Bay Company, powędrował do źródła rzeki Liard, znajdującego się w St. Cyr Range w Górach Pelly.

Interesujące miejsca[edytuj | edytuj kod]

  • Wielki Kanion Liard – Grand Canyon of the Liard – jest to spektakularny przełom o długości 30 km, na wschód od gorących źródeł rzeki Liard. Zawiera mnóstwo bystrz, klasy IV i wyższej.
  • Gorące źródła – Liard River Hotsprings – popularna atrakcja turystyczna, zlokalizowana przy 765 kilometrze Autostrady Alaska.
  • Historyczny most wiszący – Liard River Suspension Bridge – wybudowany w 1944 roku, zlokalizowany przy 798 kilometrze Autostrady Alaska.