Przejdź do zawartości

Liber Beate Marie Virginis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Liber Beate Marie Virginis
Ilustracja
Hymn maryjny otwierający księgę
Tematyka

zbiór traktatów

Typ utworu

rękopis

Data powstania

XIII wiek

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Paradyż (Gościkowo)

Język

łacina

Liber Beate Marie Virginispergaminowy[1], rękopiśmienny kodeks pochodzący z biblioteki klasztoru cysterskiego w Paradyżu, zabytek piśmiennictwa[2].

Księgę spisano w XIII wieku. Tekst rozpoczyna hymn maryjny (Matka Boża jest patronką klasztoru paradyskiego). Na dalszych kartach zawarto kilka traktatów z zakresu medycyny, np. o anatomii serca napisany przez Idziego z Corbeil. Oprócz tego w dziele umieszczono Liber aforismorum autorstwa Jana z Damaszku oraz traktat De duodecim gradibus humilitatis napisany przez Bernarda z Clairvaux. Rękopis wieńczą rozważania o niepokalanym poczęciu Najświętszej Maryi Panny[2].

Dzieło stanowi dowód na żywe kontakty cystersów paradyskich z najistotniejszymi centrami kultury w średniowiecznej Europie. Stanowi również jeden z najstarszych zabytków pozostających w zbiorach Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu (najstarszy manuskrypt książnicy[3]), do których pozyskane zostało po pruskiej kasacie zakonów pomiędzy 1815, a 1841[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Modernizacja budynku Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu oraz konserwacja i digitalizacja cennych zasobów bibliotecznych [online], Mapa dotacji UE [dostęp 2024-05-28] (pol.).
  2. a b c Agnieszka Baszko, Księgi i Sztuka. Dziedzictwo po Edwardzie i Atanazym Raczyńskich. Wystawa towarzysząca otwarciu nowego gmachu Biblioteki Raczyńskich, Poznań: Biblioteka Raczyńskich, 2013, s. 32-33, ISBN 978-83-943233-0-1
  3. Sylwia Klimek, Otwieramy Bibliotekę!, Wydawnictwo Miejskie Posnania [dostęp 2024-05-28] (pol.).