Libertas (stowarzyszenie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Libertas
ilustracja
Data założenia 30 października 2008
Adres siedziby Avenue de Cortenbergh, 71
1000 Bruksela, Belgia
Ideologia polityczna demokracja, eurosceptycyzm
Barwy      niebieski
     złoty
Obecni eurodeputowani 1
Strona internetowa

Libertas – paneuropejskie stowarzyszenie założone przez Irlandczyka Declana Ganleya. Głównym celem stowarzyszenia ma być budowa paneuropejskiej partii politycznej, zdolnej odnieść sukces w wyborach do Parlamentu Europejskiego[1]. Główne punkty programu Libertas to zwalczanie biurokracji (którą ugrupowanie uważa w UE za nadmierną) oraz "działania na rzecz ograniczenia deficytu demokracji w Unii Europejskiej"[2]. Partia wystawiła kandydatów we wszystkich 27 krajach UE w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Działalność stowarzyszenia wiąże się z irlandzkim referendum z 2008 roku, przed którym Declan Ganley zaangażował się w kampanię na rzecz odrzucenia traktatu lizbońskiego[1]. Organizacja została 30 października 2008 zarejestrowana w Irlandii jako partia polityczna pod nazwą "The Libertas Party Limited". W styczniu 2009 Ganley dwukrotnie odwiedził Polskę, celem budowy struktur Libertas[2]. 2 lutego 2009 otworzył pierwsze polskie biuro Libertas z siedzibą w Warszawie[4].

1 maja 2009 w Rzymie odbył się pierwszy europejski kongres stowarzyszenia, którego gościem honorowym w części naukowej był Lech Wałęsa. Powiedział on, że taka siła jak Libertas jest potrzebna w PE oraz wyraził uznanie dla intelektu i wielu pomysłów lidera ruchu Ganleya. Nie udzielił jednak poparcia ruchowi, ze względu na odmienną wizję Unii Europejskiej[5]. Na zjeździe obecnych było także ponad 100 delegatów związanych z Libertas Polska, m.in. Artur Zawisza i Daniel Pawłowiec[6].

Ugrupowanie uzyskało tylko jeden mandat w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 w całej Europie, a sam lider ruchu Declan Ganley wycofał się z polityki. W kwestii dalszego istnienia ruchu Libertas Ganley zapowiedział przeprowadzenie konsultacji z aktywistami partii we wszystkich krajach UE. Sam lider ruchu uznał, że jego wizja UE poniosła klęskę i jest za tym, by rozwiązać Libertas lub zrezygnować z jednego ogólnoeuropejskiego lidera[7]. Jedynym kandydatem startującym z listy stowarzyszenia, który uzyskał mandat w PE, został Francuz Philippe de Villiers.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]