Libuš

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Libuš
Część miasta Pragi
Ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Czechy
Miasto Praga
Powierzchnia 5,24 km²
Populacja (2006)
• liczba ludności

7 905
Położenie na mapie Pragi
Położenie na mapie
50°00′27″N 14°27′48″E/50,007500 14,463333
Strona internetowa
Portal Portal Czechy

Libuš – część Pragi leżąca w dzielnicy Praga 4, na południe oo centrum miasta. W 2006 zamieszkiwało ją 7 905 mieszkańców.

Nazwa tej dawnej podpraskiej wsi często wywodzona jest - zupełnie niepoprawnie - od słynnej księżniczki Libuszy. W rzeczywistości pochodzi ona od imienia Libuš lub Libouš - jednego z pierwszych osiadłych tu gospodarzy [1].

W średniowieczu istniał w tym miejscu niewielki gródek z murowaną wieżą obronną, wspominany w 1321 r., kiedy to został zdobyty przez ekspedycję wojskową praskich mieszczan. Ślady grubych murów do dziś zachowały się w przyziemiach budynku, noszącego dawny katastralny numer "1". Według miejscowej legendy jest w nich gdzieś zamurowane tajne wejście do podziemnych korytarzy, wiodących do niedalekiego Nowego Zamku Wacława IV. Przez wiele wieków wieś była znana z hodowli gęsi, dostarczanych jesienią w wielkich ilościach na praskie targowiska.

W 1920 r. powstało tu pierwsze państwowe obserwatorium meteorologiczne (Statní ústav meteorologický), które z czasem rozszerzyło swoje obserwacje również na sferę hydrologii i zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego. Dziś charakterystyczna, czworoboczna betonowa wieża stanowi ważny element państwowej meteorologicznej sieci radiosondażowej i radiolokacyjnej.

Libuš jest obecnie jedną z szybciej rozwijających się dzielnic Pragi: w 2009 r. zamieszkiwało ją już 10 565 mieszkańców [1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Pražská informační služba (zbior.): Praha. Za hranicemi Pražské památkové rezervace. Praha: Magistrát hlavního města Prahy, 2009, s. 79.