Libuš

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herb Pragi Libuš
Część miasta Pragi
Herb Flaga
Herb Flaga
Prague Libus Libusska str1.jpg
Miasto Praga
Status Część miasta
Powierzchnia 5,24 km²
Ludność (2006)
 • liczba ludności

7 905
Położenie na planie Pragi
Położenie na planie Pragi
Położenie na mapie Pragi
Mapa lokalizacyjna Pragi
Libuš
Libuš
Położenie na mapie Czech
Mapa lokalizacyjna Czech
Libuš
Libuš
Ziemia 50°00′27″N 14°27′48″E/50,007500 14,463333
Strona internetowa

Libuš – część Pragi leżąca w dzielnicy Praga 4, na południe oo centrum miasta. W 2006 zamieszkiwało ją 7 905 mieszkańców.

Nazwa tej dawnej podpraskiej wsi często wywodzona jest - zupełnie niepoprawnie - od słynnej księżniczki Libuszy. W rzeczywistości pochodzi ona od imienia Libuš lub Libouš - jednego z pierwszych osiadłych tu gospodarzy [1].

W średniowieczu istniał w tym miejscu niewielki gródek z murowaną wieżą obronną, wspominany w 1321 r., kiedy to został zdobyty przez ekspedycję wojskową praskich mieszczan. Ślady grubych murów do dziś zachowały się w przyziemiach budynku, noszącego dawny katastralny numer "1". Według miejscowej legendy jest w nich gdzieś zamurowane tajne wejście do podziemnych korytarzy, wiodących do niedalekiego Nowego Zamku Wacława IV. Przez wiele wieków wieś była znana z hodowli gęsi, dostarczanych jesienią w wielkich ilościach na praskie targowiska.

W 1920 r. powstało tu pierwsze państwowe obserwatorium meteorologiczne (Statní ústav meteorologický), które z czasem rozszerzyło swoje obserwacje również na sferę hydrologii i zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego. Dziś charakterystyczna, czworoboczna betonowa wieża stanowi ważny element państwowej meteorologicznej sieci radiosondażowej i radiolokacyjnej.

Libuš jest obecnie jedną z szybciej rozwijających się dzielnic Pragi: w 2009 r. zamieszkiwało ją już 10 565 mieszkańców [1].

Przypisy

  1. a b Pražská informační služba (zbior.): Praha. Za hranicemi Pražské památkové rezervace. Praha: Magistrát hlavního města Prahy, 2009, s. 79.