Žižkov

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wieża telewizyjna Žižkov
Jedna z žižkovskich gospód

Žižkovdzielnica Pragi, położona na prawym brzegu Wełtawy, na wschód od centrum miasta. Jej nazwa pochodzi od Jana Žižki i stoczonej przez niego w 1420 roku bitwy o Witkową Górę.

Žižkov charakteryzuje się bardzo zwartą zabudową składającą się z czynszowych kamienic z przełomu XIX i XX wieku. Ulice są wąskie i nierzadko strome. W latach 70. XX wieku komunistyczne władze Pragi zadecydowały o całkowitej przebudowie dzielnicy. Ulice miały zostać poszerzone, a w miejsce kamienic planowano wybudować bloki mieszkalne. Planów tych jednak nie zdołano wprowadzić w życie. Natomiast większość starych kamienic odnowiono na początku XXI wieku.

Dzielnica była od zawsze zamieszkiwana przez robotników. Dawniej nazywana "czerwonym Žižkovem" ze względu na dużą liczbę członków partii komunistycznej wśród jej mieszkańców.

Znajduje się tu zbudowana w latach 1985–1992 wieża telewizyjna Žižkov, a na wzgórzu Witkowa Góra monumentalny pomnik Jana Žižki wzniesiony w latach 1929–1932 nazywany Narodowym Miejscem Pamięci. Ponadto istnieją dwa kościoły: neogotycki, trójnawowy kościół św. Prokopa z lat 1899–1903, zbudowany według planów Josefa Mockera oraz kościół św. Annypóźnosecesyjna budowla z 1911 r. wzniesiona według projektu Eduarda Sochora.

Swą siedzibę ma tu klub piłkarski FK Viktoria Žižkov.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]