Lichenostigma dzbanusznikowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Lichenostigma elongatum)
Lichenostigma dzbanusznikowa
Ilustracja
Lichenostigma dzbanusznikowa na poroście Aspicilia cyanescens
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

workowce

Klasa

Arthoniomycetes

Rząd

Lichenostigmatales

Rodzina

Phaeococcomycetaceae

Rodzaj

Lichenostigma

Gatunek

lichenostigma dzbanusznikowa

Nazwa systematyczna
Lichenostigma elongatum Nav.-Ros. & Hafellne
Mycotaxon 57: 213 (1996)

Lichenostigma dzbanusznikowa (Lichenostigma elongatum Nav.-Ros. & Hafellne) – gatunek workowców[1]. Grzyb naporostowy[2].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Lichenostigma, Phaeococcomycetaceae, Lichenostigmatales, Arthoniomycetidae, Arthoniomycetes, Pezizomycotina, Ascomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy opisali go w 1996 r. Père Navarro-Rosinés i Joseph Hafellne na plesze Lobothallia radiosa w Hiszpanii[1].

Nazwa polska według Wiesława Fałtynowicza[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Na powierzchni żywiciela tworzy czarne, rozproszone lub luźno skupione pasma podkładek niewłaściwych, proste lub z nielicznymi rozgałęzieniami, wypukłe, o długości około 200–500 µm i grubości 8–20 µm. Owocniki powierzchowne, czarne, rozproszone, wydłużone, wyglądające jak zgrubienia pasm strzępek, o długości 50–200 µm i szerokości 30–60 µm. Ściany komórek zewnętrznych ciemnobrązowe, z ziarnistym pigmentem, wewnątrz szkliste, zbudowane z workowatych komórek o średnicy 4–6 µm w części środkowej. Worki kuliste lub szeroko jajowate, 20–25 × 15–18 µm. Askospory 8-zarodnikowe, szkliste, ale podczas dojrzewania brązowiejące, 1-przegrodowe, rzadko 2-przegrodowe, szeroko jajowate, lekko zwężone na przegrodach, 9–13 × 6–8,5 µm. Mają w okresie dojrzewania ziarnistą powierzchnię[3].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Podano występowanie w Ameryce Północnej, Europie i Australii[4] i Azji[3]. W Polsce do 2003 r. znane było tylko jedno stanowisko na plesze porostu z rodzaju Aspicilia (dzbanusznik) i jest to jedyny gatunek rodzaju Lichenostigma, którego stanowiska podano w Polsce[2].

Grzyb pasożytniczy występujący na plechach i apotecjach porostów z rodzajów Aspicilia (dzbanusznik) i Lobothallia (łatownica). Wywiera nieco niekorzystny wpływ na ich rozwój, zwłaszcza gdy rozwija się na ich apotecjach[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2023-06-25] (ang.).
  2. a b c Wiesław Fałtynowicz, Krytyczna lista porostów i grzybów naporostowych Polski, Kraków: Instytut Botaniki im. W. Szafera PAN, 2003, s. 178, ISBN 83-89648-06-7.
  3. a b c Lichenostigma elongatum Nav.-Ros. & Hafellner [online], Consortium of Lichen Herbaria [dostęp 2023-06-25] (ang.).
  4. Występowanie Lichenostigma elongatum na świecie (mapa) [online], gbif.org [dostęp 2023-06-25] (ang.).