Liga Socjaldemokratów Wojwodiny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Liga Socjaldemokratów Wojwodiny
Lider Nenad Čanak
Data założenia 1990
Adres siedziby Nowy Sad
Ideologia polityczna socjaldemokracja
Barwy niebieska, żółta, zielona
Strona internetowa

Socjaldemokratyczna Partia Serbii (serb. Liga socijaldemokrata Vojvodine / Лига социјалдемократа Војводине, LSV) – serbska regionalna i wieloetniczna partia polityczna o profilu socjaldemokratycznym działająca na terytorium Wojwodiny.

LSV powstała 14 lipca 1990. Jej przewodniczącym został Nenad Čanak, nieprzerwanie kierujący tym ugrupowaniem. Liga przyjęła retorykę antywojenną, otwarcie krytykując serbski nacjonalizm, propagując decentralizację i autonomię wieloetnicznej Wojwodiny. Przez przeciwników politycznych partia jest oskarżana o tendencje separatystyczne.

W wyborach parlamentarnych w 1997 współtworzyła Koalicję Wojwodina, uzyskując w jej ramach dwa mandaty w Zgromadzeniu Narodowym Republiki Serbii. W 2000 LSV współtworzyła szeroką koalicję pod nazwą Demokratyczna Opozycja Serbii, uzyskując sześć miejsc w parlamencie. Partia koncentrowała się na działalności w regionie – w 2004 Nenad Čanak został przewodniczącym parlamentu Wojwodiny. W 2003 LSV brała udział w koalicji wyborczej Razem na rzecz Tolerancji, która nie przekroczyła wyborczego progu. W 2007 wprowadziła do krajowego parlamentu czterech posłów w ramach bloku wyborczego skupionego wokół Partii Liberalno-Demokratycznej. W 2008 i w 2012 wchodziła w sojusze wyborcze z Partią Demokratyczną, uzyskując każdorazowo po pięć miejsc w Zgromadzeniu Narodowym. W 2014 socjaldemokraci kandydowali w ramach koalicji z Nową Partią Demokratyczną, utrzymując kilkuosobową reprezentację poselską. Parę mandatów utrzymali również w 2016, gdy zawiązali koalicję z Partią Socjaldemokratyczną i Partią Liberalno-Demokratyczną[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Izbori za narodne poslanike 2016. godine: Izborne liste (serb.). parlament.gov.rs. [dostęp 2016-04-18].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]