Lincoln Steffens

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lincoln Steffens

Joseph Lincoln Steffens (1866-1936) - amerykański dziennikarz. Był jednym z czołowych przedstawicieli tzw. demaskatorów, a więc grupy amerykańskich publicystów i pisarzy, którzy zwracali uwagę opinii publicznej na liczne nieprawidłowości systemu politycznego, społecznego i obyczajowego na przełomie XIX i XX wieku. Demaskował on korupcję w aparacie rządowym. Jego działalność przyczyniła się do reformy opieki społecznej i służb komunalnych w amerykańskich miastach. Napisał pracę The Shame of the Cities.

Steffens zaczynał karierę w New York Evening Post. W późniejszym okresie został wydawcą McClure's Magazine. Współpracował on z innymi dziennikarzami-demaskatorami, jak Ida Minerva Tarbell czy Ray Stannard Baker.

W 1919 roku odwiedził bolszewicką Rosję. Po powrocie do USA oświadczył: "Widziałem przyszłość i to działa". W 1926 roku w prywatnym liście stwierdził: "Jestem rosyjskim patriotą, przyszłość jest właśnie tam; Rosja zwycięży i zbawi świat. Taka jest moja wiara. Ale nie chcę tam mieszkać".[1]

Bibliografia[edytuj]

  • Encyklopedia PWN, Tom 3, Warszawa 1991, s. 415.

Przypisy

  1. D. Tołczyk, Gułag w oczach zachodu, Warszawa 2009, s. 67