Lions Clubs International

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lions Clubs Internationalfilantropijna organizacja pozarządowa, skupiająca swych członków na zasadzie wolontariatu. Ponieważ skupia ponad 1,4 miliona ludzi i 45 tys. klubów we wszystkich krajach na świecie jest największą tego typu organizacją na świecie. Siedziba międzynarodowa mieści się w Oak Brook w Illinois.

Organizacja założona w Stanach Zjednoczonych w 1917 przez Melvina Jonesa, pierwszy klub poza granicami USA powstał 12 marca 1920 w Kanadzie (Windsor w Ontario).

Na kontynencie europejskim pierwszy klub powstał w Szwecji tuż po II wojnie światowej, a w następnych latach Kluby Lions działały już we wszystkich zachodnich państwach Europy. W Polsce możliwość powstania i działania organizacji pojawiła się dopiero po przemianach 1989 roku. I od razu powstały pierwsze kluby w Poznaniu, Warszawie i Gdańsku.

Dziś, ta największa na świecie pozarządowa organizacja humanitarna, działa w 202 krajach. Ponad 1.309.000 jej członków – Lionów – zrzeszonych w ok. 44,5 tysiącach Klubów Lions, niesie wsparcie najbardziej potrzebującym na wszystkich kontynentach. Wartość tego wsparcia przekracza 500.000.000 USD rocznie.

W Polsce organizacja liczy ok. 1200 członków, działających w 55 Klubach w różnych rejonach kraju.

Młodzieżowym programem Lions Club International jest Leo Clubs.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]