Lipodystrofia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lipodystrofia, lipoatrofia (ang. lipodystrophy) – wieloprzyczynowe zaburzenia, które charakteryzują się miejscowym lub uogólnionym zanikiem tkanki tłuszczowej.

Przykładem może być lipoatrofia poinsulinowa, czyli zanik tkanki tłuszczowej w miejscu wstrzykiwania insuliny, ale może się także zdarzać w miejscach odległych. Mechanizm tego zjawiska nie jest do końca poznany, ale przypisuje się mu tło autoimmunologiczne.

Zawsze ma związek z nasileniem zjawiska insulinooporności.

Część lipodystrofii może mieć podłoże genetyczne – np. zespół Barraquera-Simonsa, zespół Seipa-Berardinelliego.

U pacjentów leczonych HAART może się rozwinąć zespół lipodystrofii HIV.

Lipodystrofia a cukrzyca[edytuj | edytuj kod]

Lipodystofia jest zaburzeniem szczególnie popularnym wśród osób chorych na cukrzycę. Zmiany zachodzą w obrębie miejsc, gdzie dokonywane są wstrzyknięcia. Z tego powodu lekarze zalecają aby regularnie zmieniać miejsca iniekcji.

Jako pokazują badania, jednym z czynników wpływających na częstotliwość występowania lipodystrofii u diabetyków jest wielokrotne używanie tej samej igły podczas kolejnych wstrzyknięć. W przypadku osób używających ich tylko raz odsetek chorych, zmagających się ze zmianami wynosi od 20 do 31%[1]. Tymczasem używanie jednej igły więcej niż dwa razy, podnosi wartość tę do 63, a w niektórych przypadkach nawet, 75%.[2] Problem ten jest szczególnie znany w Chinach, gdzie bardzo popularne jest korzystanie z wielorazowych igieł insulinowych. Współczynnik cukrzyków, u których stwierdzono lipodystrofię wynosi ponad 60%, podczas gdy w Europie jest o połowę niższy[1][2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Czy igły do pena są jednorazowe?, Igladopena [dostęp 2019-09-12] (pol.).
  2. a b Krzysztof Strojek i inni, Lipohypertrophy — undervalued (important) cutaneous complication of insulin therapy in diabetic patients, „Clinical Diabetology”, 4 (3), 2015, s. 104–109, DOI10.5603/DK.2015.0009, ISSN 2450-8187 [dostęp 2019-09-12] (pol.).

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.