Lisa Cuddy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lisa Cuddy
Lisa Edelstein, odtwórczyni roli Lisy Cuddy
Lisa Edelstein, odtwórczyni roli Lisy Cuddy
Pierwszy odcinek Pilot
Ostatni odcinek Moving On
Twórca David Shore
Grany przez Lisa Edelstein
Informacje
Imię i nazwisko Lisa Cuddy
Specjalność endokrynolog
Rodzina rodzice; siostra według odcinka 3x15 – "Unfaithful"

Lisa Cuddy – fikcyjna postać, bohaterka dramatu medycznego stacji FOX Dr House, grana przez Lisę Edelstein.

Historia[edytuj kod]

Cuddy urodziła się w 1967 lub 1968 roku. Jej matką jest Arlene Cuddy, z którą Lisa ma trudne relacje, natomiast jej ojciec nie żyje. Ma jedną siostrę – Julię. Pochodzi z rodziny żydowskiej, lecz jest niepraktykująca. Jej pradziadek – Ernest T. Cuddy – lekarz, napisał książkę medyczną "Wstęp do zespołu ostrego brzucha" (egzemplarz pierwszego wydania tej książki House podarował Cuddy z okazji zaręczyn). W młodości nie była trudnym dzieckiem, choć raz przespała się z najlepszym przyjacielem swojego ojca. Od 12. roku życia pragnęła zostać lekarzem.

W 1987 roku wyszła za mąż w New Jersey i rozwiodła się 6 dni później. Ukończyła Uniwersytet w Michigan, jednak nie wiadomo gdzie ukończyła szkołę medyczną. Wiadomo natomiast, że była druga na swoim roku i była z tego niezadowolona.

Charakterystyka[edytuj kod]

Cuddy jest dziekanem wydziału medycyny szpitala Princeton-Plainsboro Teaching Hospital w New Jersey, a także szefową Gregory'ego House'a. Została pierwszą kobietą i drugą najmłodszą osobą na takim stanowisku (miała wówczas 32 lata). Jest samotna, błyskotliwa, inteligentna, ma cięte poczucie humoru. Jako jedna z niewielu świetnie dogaduje się z House'em – jest dla niego godnym partnerem do słownych utarczek. Udaje jej się tym zamaskować uczucia, jakie do niego żywi. Jej specjalność to endokrynologia.

Pod koniec drugiego sezonu Cuddy chciała zajść w ciążę za pomocą sztucznego zapłodnienia. W sezonie piątym zaadoptowała dziecko zmarłej pacjentki House'a – dziewczynkę o imieniu Rachel.

Pod koniec piątego sezonu House miał halucynacje o charakterze erotycznym, w których widział Cuddy. Ich upublicznienie i skandal tym spowodowany, wpłynął na rozpoczęcie leczenia odwykowego House'a od Vicodinu.

W sezonie szóstym Lisa wiąże się z Lucasem (detektywem wynajętym przez House'a). Greg próbuje zniszczyć ten związek, jednak po nieudanej próbie wycofuje się. Cuddy razem z nowym chłopakiem chcą kupić mieszkanie, które jednak zostało podkupione przez Wilsona za namową House'a. W ostatnim odcinku tego sezonu, po dramatycznej akcji ratunkowej House jest bliski załamania i sięga znów po Vicodin. Powstrzymuje go pojawienie się Cuddy, która ujawnia swoje od dawna tłumione uczucie do niego. Od tej chwili próbują być razem.

W siódmym sezonie Cuddy kontynuuje swój związek z Housem, a po jakimś czasie oddaje mu pod opiekę swoją córkę – Rachel. Jednak kiedy dowiaduje się o tym, że może być poważnie chora, zauważa, że House dziwnie się zachowuje. W końcu orientuje się, że wziął Vicodin. Z tego powodu zrywa z nim, co powoduje, że Greg na stałe wraca do nałogu. W finale sezonu House wjeżdża samochodem w dom Cuddy, wskutek czego przerażona Lisa składa wymówienie z pracy i znika z serialu.

Bibliografia[edytuj kod]