List polecony

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Koperta listu poleconego nadanego w Bad Kreuznach; po lewej nalepka „R”
Koperta listu poleconego nadanego w Terniwce (Ukraina); zamiast nalepki „R” stempel z ręcznie wpisanym numerem przesyłki

List polecony – popularna nazwa przesyłki listowej rejestrowanej, tzn. takiej, której przyjęcie pracownik poczty potwierdza nadawcy, wydając mu specjalne pokwitowanie, a adresat po doręczeniu kwituje odbiór.

Nalepka „R” na list polecony nadany w Pekinie w 1901 r.
Nalepka „R” na list polecony zagraniczny z kodem kreskowym
Nalepka „R” listu poleconego z kodem kreskowym Poczty Polskiej oraz stemplem ZPO (wzór 2011)

Warunki[edytuj | edytuj kod]

Według obowiązujących przepisów maksymalna masa listu poleconego może wynosić 2000 gramów. Listami poleconymi wysyłać można korespondencję, dokumenty, druki, czasopisma, książki i inne drobne przedmioty dopuszczone do obrotu pocztowego. Nie powinno się jednak w ten sposób przesyłać pieniędzy i przedmiotów wartościowych (np. dokumentów na okaziciela).

Opłaty[edytuj | edytuj kod]

Według obowiązującej w Polsce taryfy[1], poczta pobiera opłatę dodatkową za traktowanie listu jako poleconego w wysokości 2,90 zł w obrocie krajowym i 11,00 zł w obrocie zagranicznym. Ta dodatkowa opłata dodawana jest do opłaty zasadniczej (i ewentualnych innych opłat za świadczenia komplementarne: potwierdzenie odbioru, traktowanie listu jako przesyłki z zadeklarowaną wartością) i nie zależy już ani od masy listu, ani od jego gabarytów (rozmiaru), ani od innych jego cech, w tym także (przy obrocie zagranicznym) nie zależy od strefy geograficznej[a].

Oznaczenie[edytuj | edytuj kod]

Listy polecone oznaczane są dodatkową naklejką na kopercie, zazwyczaj białą w czerwonej ramce, z dużą literą R (od fr. Recommandé – polecony), nazwą urzędu pocztowego, w którym przesyłkę przyjęto i numerem ewidencyjnym listu. Czasem zamiast nalepki stosowany jest dodatkowy stempel.

W celu zautomatyzowania procesu odczytywania numerów przesyłek poleconych stosuje się kodowanie ich przy pomocy kodów kreskowych. W nalepce z kodem kreskowym nie podaje się nazwy urzędu pocztowego. Obecnie Poczta Polska stosuje nalepki z kodem kreskowym zgodne z systemem GS1-128. W przykładowym numerze „(00)6 590 ::0773 1 73130475 6" zawarte są następujące informacje:

 • (00) – Identyfikator zastosowania SSCC
 • 6 – Cyfra z pola IAC (oznaczająca, że kod kreskowy identyfikuje przesyłkę pocztową)
 • 590 – liczba określająca polską organizację krajową GS1
 • 0773 – numer jednostki kodującej (tutaj: Poczta Polska S.A.)
 • 1 – rodzaj przesyłki (tu: List polecony)
 • 73130475 – niepowtarzalny numer przesyłki
 • 6 – cyfra kontrolna

Nadanie takiego numeru umożliwia śledzenie drogi przesyłki.

List polecony zagraniczny[edytuj | edytuj kod]

Nalepka „R” listu poleconego nadanego w Wielkiej Brytanii do Polski w 2007 r.
Nalepka (z usuniętymi personaliami) koperty zagranicznego listu poleconego wysłanego z Polski, z wydrukowanym wraz z nią kodem kreskowym i oznaczeniem „RR [numer] PL”.[b]

W większości krajów listy polecone w obrocie zagranicznym oznaczane są 13-znakowym kodem i odpowiednim kodem kreskowym zgodnym z Kod 128. Dwa pierwsze znaki to oznaczenie listu poleconego (RA-RZ[b]), a ostatnie dwa znaki podają kod kraju w którym nadano przesyłkę. Przykładowo RR 09 912 517 6MY oznacza Malezję, a RR 287 043 375 IN oznacza Indie. Ostatnia z dziewięciu cyfr jest cyfrą kontrolną[2][c].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Poczta Polska w swoim cenniku wyróżnia cztery strefy geograficzne:
 2. a b Poczta Polska stosuje wyłącznie oznaczenie RR.
 3. Poczta Polska w kodzie kreskowym RR używa kodowania CodeB, natomiast w pokazanych kodach RI ze Szwajcarii i Wielkiej Brytanii stosuje się krótsze kodowanie mieszane CodeB+C/Auto

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Marzec 2016 roku.
 2. S10c-5 Identification of postal items – Part C: 13 character identifier for special letter products, Universal Postal Union, 3 lutego 2004 [dostęp 2009-12-15] [zarchiwizowane z adresu 2007-07-16].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]