List polecony

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Koperta listu poleconego nadanego w Bad Kreuznach; po lewej nalepka „R”

List polecony – popularna nazwa przesyłki listowej rejestrowanej, tzn. takiej, której przyjęcie pracownik poczty potwierdza nadawcy, wydając mu specjalne pokwitowanie, a adresat po doręczeniu kwituje odbiór.

Nalepka „R” na list polecony nadany w Pekinie w 1901 r.
Nalepka „R” na list polecony zagraniczny z kodem kreskowym
Nalepka „R” listu poleconego z kodem kreskowym Poczty Polskiej oraz stemplem ZPO (wzór 2011)
Koperta listu poleconego nadanego w Terniwce (Ukraina); zamiast nalepki „R” stempel z ręcznie wpisanym numerem przesyłki
Nalepka „R” listu poleconego nadanego w Wielkiej Brytanii do Polski w 2007r

Według obowiązujących przepisów maksymalna masa listu poleconego może wynosić 2000 gramów. Listami poleconymi wysyłać można korespondencję, dokumenty, druki, czasopisma, książki i inne drobne przedmioty dopuszczone do obrotu pocztowego. Nie powinno się jednak w ten sposób przesyłać pieniędzy i przedmiotów wartościowych (np. dokumentów na okaziciela).

Według obowiązującej w Polsce taryfy[1], poczta pobiera opłatę dodatkową za traktowanie listu jako poleconego w wysokości 2,90 zł w obrocie krajowym i 11,00 zł w obrocie zagranicznym. Ta dodatkowa opłata dodawana jest do opłaty zasadniczej (i ewentualnych innych opłat za świadczenia komplementarne: potwierdzenie odbioru, traktowanie listu jako przesyłki z zadeklarowaną wartością) i nie zależy już ani od masy listu, ani od jego gabarytów (rozmiaru), ani od innych jego cech, w tym także (przy obrocie zagranicznym) nie zależy od strefy geograficznej[2].

Listy polecone oznaczane są dodatkową naklejką na kopercie, zazwyczaj białą w czerwonej ramce, z dużą literą R (od Recommandé – polecony), nazwą urzędu pocztowego, w którym przesyłkę przyjęto i numerem ewidencyjnym listu. Czasem zamiast nalepki stosowany jest dodatkowy stempel.

W celu zautomatyzowania procesu odczytywania numerów przesyłek poleconych stosuje się coraz częściej kodowanie ich przy pomocy kodów kreskowych. W nalepce z kodem kreskowym nie podaje się nazwy urzędu pocztowego. Obecnie Poczta Polska stosuje nalepki z kodem kreskowym zgodne z systemem GS1-128. W przykładowym numerze "(00)6 590 0773 1 73130475 6" jest zawarty kod jednostki wysyłkowej (00), seria (6), kod EAN kraju (590), Poczty Polskiej (0773), kod listu poleconego (1), numer seryjny (731304756), i cyfra kontrolna (6). Nadanie takiego numeru umożliwia śledzenie drogi przesyłki.

W większości krajów, listy polecone w obrocie zagranicznym oznaczane są 13-znakowym kodem i odpowiednim kodem kreskowym zgodnym z Kod 128. Dwa pierwsze znaki to oznaczenie listu poleconego (zwykle RR), a ostatnie dwa znaki podają kod kraju w którym nadano przesyłkę. Przykładowo RR 09 912 517 6MY oznacza Malezję, a RR 287 043 375 IN oznacza Indie. Ostatnia z dziewięciu cyfr jest cyfrą kontrolną[3]

Przypisy

  1. Kwiecień 2014 roku.
  2. Poczta Polska w swoim cenniku wyróżnia cztery strefy geograficzne:
  3. S10c-5 Identification of postal items - Part C: 13 character identifier for special letter products. [dostęp 2009-12-15].

Bibliografia[edytuj]