Przejdź do zawartości

Livanjski sir

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Livanjski sir
Livno
ser
{{{alt grafiki}}}
Data i miejsce powstania

1886
Kondominium Bośni i Hercegowiny

Składniki

mleko krowie/owcze

Livanjski sir – gatunek sera pochodzący z południowo-zachodniej Bośni, zwłaszcza z okolic miasta Livno, skąd jego produkcja rozprzestrzeniła się na obszar okolic Glamoča i Tomislavgradu[1].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Produkcję rozpoczęto w okresie panowania austro-węgierskiego w 1886, kiedy to zdano sobie sprawę ze sprzyjających w rejonie Livna warunków dla produkcji serowarskiej. Utworzono wtedy Krajową Stację Rolniczą, w skład której wchodziła m.in. serowarnia. Rozpoczął się proces zorganizowanego podejścia do hodowli zwierząt i produkcji sera. Władze państwowe zorganizowały przyjazd kilku mistrzów serowarstwa, przede wszystkim Francuza Cypriana Jailleta, który przebywał w Bośni najdłużej i spędził około 25 lat w Livnie. Podniósł on poziom produkcji lokalnych serów, opierając się na szwajcarskiej i francuskiej tradycji serowarskiej[2]. Przepis na produkcję tego gatunku sera szybko rozprzestrzenił się na okoliczne wsie, gdzie podjęto jego domowy wyrób[1].

Ser początkowo był wytwarzany wyłącznie z mleka owczego. Później receptura uległa zmianie i obecnie większość produkcji przemysłowej wykorzystuje wyłącznie mleko krowie. Istnieje jednak kilka lokalnych, rodzinnych przedsiębiorstw, które wykorzystują mieszankę mleka owczego i krowiego[2].

Charakterystyka

[edytuj | edytuj kod]

Ser należy do twardych i zwykle dojrzewa od sześćdziesięciu do osiemdziesięciu dni, a w celu uzyskania jeszcze lepszych efektów nawet dłużej. W zależności od długości leżakowania produkt finalny ma barwę od blado- do ciemnożółtej, a jego konsystencja pozostaje twarda, lecz elastyczna, z równomiernie rozłożonymi, średniej wielkości okami. Ze względu na wyrazisty smak i przyjemny, orzechowy aromat ser najlepiej smakuje jako przystawka, zwykle w połączeniu z wędzonym mięsem i mocnym hercegowińskim winem[2].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Početna [online], EKO SIR PUĐA d.o.o Livno – Vrhunski sir od planinskog mlijeka [dostęp 2021-01-27] (bośn.).
  2. a b c Livanjski sir | Local Cheese From Livno [online], www.tasteatlas.com [dostęp 2021-01-27].